لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

محکومیت ۷۲ نفر به حبس ابد در ترکیه به جرم کشتار مردم در کودتای ناکام


ماموران پلیس و گروهی از مردم ترکیه بر روی پل معلق استانبول، پس از آن که سربازان کودتاچی خود را تسلیم کردند - ۲۵ تیر ۱۳۹۵
ماموران پلیس و گروهی از مردم ترکیه بر روی پل معلق استانبول، پس از آن که سربازان کودتاچی خود را تسلیم کردند - ۲۵ تیر ۱۳۹۵

دادگاهی در ترکیه روز پنجشنبه ۷۲ متهم را به دلیل نقش داشتن در مرگ ۳۴ نفر در روز کوتای نافرجام تابستان دو سال پیش، در درگیری مردم با سربازانی که یک پل معلق را در شهر استانبول بسته بودند، به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های ترکیه، یک سرهنگ و یک سرگرد ارتش در میان این ۷۲ محکوم هستند و ۲۷ متهم دیگر پرونده نیز، به جرم کمک به این افراد، به احکام زندان ۱۵ سال و بالاتر محکوم شده‌اند.

خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، در گزارشی در همین زمینه نوشت که این افراد اتهام‌های مطرح شده در دادگاه علیه خود را رد کرده و خواستار بخشودگی شده‌اند. این در حالی است که دادگاه ۴۴ متهم دیگر را تبرئه کرده است.

اتهام اصلی مطرح شده علیه محکومان این است که عمدا به سوی مردمی که به درخواست رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پاسخ مثبت داده و جهت مقابله با کودتاچیان به خیابان‌ها ریختند شلیک کرده و برخی را کشتند.

در جریان کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ دست کم ۲۵۰ نفر در سراسر ترکیه جان خود را از دست دادند، که بسیاری از آنها افراد غیرنظامی بودند. هزاران نفر پس از شکست کودتا، یا دستگیر یا از محل کار خود اخراج شدند.

دستگاه قضایی ترکیه اواسط بهمن ماه گذشته نیز ۶۴ افسر و دانشجوی آکادمی ارتش را به جرم توطئه برای کودتا و اعزام نیروهای آکادمی نظامی جهت مقابله با مردمی که به مخالفت با کودتاگران برخاستند، به حبس ابد محکوم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG