لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

استولتنبرگ از تقاضای پناهندگی برخی نظامیان ترکیه فعال در ناتو خبر داد


ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز جمعه از تقاضای پناهندگی شماری از ماموران نظامی ترکیه فعال در این سازمان خبر داد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در ماه اکتبر گفت که مقامات ترکیه صدها نفر از پرسنل ارشد نظامی این کشور را که در چارچوب ناتو در اروپا و آمریکا خدمت می کردند، به دنبال کودتای نافرجام ماه ژوئیه در ترکیه و برای دلایل امنیتی اخراج کرده اند.

آقای استولتنبرگ ضمن محکوم کردن کودتای نیمه ژوئیه تاکید کرد که ترکیه از اعضای مهم ناتو باقی می ماند. او در عین حال گفت که آنکارا باید به حاکمیت قانون احترام بگذارد حتی وقتی که به دنبال مظنونین به مشارکت در توطئه کودتا در میان نیروهای مسلح خود است.

استولتنبرگ در یک کنفرانس خبری گفت: «برخی از مسئولان ترکیه مشغول به کار در ساختار فرماندهی ناتو در کشورهای محل خدمت خود تقاضای پناهندگی کرده اند. اعضای مختلف ناتو این مسئله را به شکل جداگانه و به عنوان یک مسئله ملی مورد ملاحظه و تصمیم گیری قرار خواهند داد.»

به گفته رویترز دستکم دو مقام نظامی ترک که تا قبل از اخراج شدن در ماه سپتامبر توسط دولت ترکیه، در ناتو بودند در بلژیک محل استقرار سازمان ناتو و دیگران در آلمان که محل استقرار پایگاه هوایی ناتو است تقاضای پناهندگی کرده اند.

یک مقام ارشد ترکیه ماه گذشته گفت که این کشور برخی سربازان و دیپلمات های خود را پس از ماجرای کودتا فراخواند. برخی از آنها از بازگشت به ترکیه خودداری کردند.

رویترز با استناد به مدارکی که به دست این خبرگزاری رسیده می گوید بیش از ۴۰۰ پرسنل نظامی و دیپلمات های ترکیه به آنکارا فراخوانده شدند. افرادی که به کشورشان باز نگشته اند می گویند همکارانشان بدون اعلام جرم زندانی شده و امکان تماس با وکیل یا خانواده خود را ندارند.

بازداشت شدگان انجام هرگونه خطا و دخالت در کودتا را تکذیب می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG