لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

محاکمه ۵۰۰ مظنون مرتبط با کودتای نافرجام ترکیه آغاز شد


آکین اوزتورک فرمانده پیشین نیروی هوایی و از مظنونان مرتبط با کودتای سال ۱۳۹۵ ترکیه در حال انتقال به دادگاه در آنکارا - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶
آکین اوزتورک فرمانده پیشین نیروی هوایی و از مظنونان مرتبط با کودتای سال ۱۳۹۵ ترکیه در حال انتقال به دادگاه در آنکارا - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

محاکمه نزدیک به ۵۰۰ مظنون، از جمله ژنرال ها و خلبانان نظامی که به دخالت و رهبری در کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه و انجام حملاتی از پایگاه هوایی آنکارا متهم هستند، از روز سه شنبه آغاز شد.

در حال حاضر در مجموع ۴۶۱ متهم در زندان هستند و در حالی که ۱۸ نفر بعد از محاکمه آزاد شده‌اند.

آکین اوزتورک فرمانده وقت نیروی هوایی و دیگر متهمان مستقر در پایگاه هوایی آکینجی، به هدایت کودتا و بمباران ساختمان های کلیدی دولت از جمله پارلمان متهم شده‌اند.

هفت نفر، از جمله فتح الله گولن روحانی ساکن ایالات متحده که دولت او را به برنامه ریزی برای کودتا متهم می کند، متهم اصلی این پرونده هستند که به طور غیابی محاکمه می‌شوند.

خانواده‌های کسانی که در طول کودتا کشته یا زخمی شدند، امروز در محوطه خارج از دادگاه برای اعتراض تحصن کردند.

مصطفی سالیک، از معترضان و یکی از مجروحان کودتا گفت «ما به قوه قضائیه اعتماد داریم. امیدوارم آنها به اشد مجازات محکوم شوند. آنها به زندان محکوم می‌شوند، اما من می‌خواهم آنها را به اعدام محکوم کنند.»

برخی از معترضان هم طناب‌هایی را به سوی متهمان که در حال انتقال به دادگاه بودند پرتاب کردند، که نمادی از درخواست مجازات اعدام برای آنها بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG