لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

نرخ تورم در ترکیه به بالاترین سطح در پانزده سال گذشته رسید


هر دلار آمریکا نیز ساعت ۱۱:۵۰ چهارشنبه سوم سپتامبر به وقت گرینویچ با ۶.۰۷۰۰ لیر در بازار ترکیه معامله شد.
هر دلار آمریکا نیز ساعت ۱۱:۵۰ چهارشنبه سوم سپتامبر به وقت گرینویچ با ۶.۰۷۰۰ لیر در بازار ترکیه معامله شد.

نرخ تورم ماه سپتامبر در ترکیه در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته میلادی ۲۵ درصد افزایش یافته و به بالاترین سطح خود در پانزده سال اخیر رسیده است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه در گزارشی با این مقدمه نوشت، این افزایش نرخ تورم در ترکیه فراتر از انتظار بوده و نشان دهنده عمق بحران اقتصادی است.

قیمت‌ها در ترکیه شش و سه دهم درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته و تورم ۲۵ درصدی نشان می‌دهد که تا چه حد افت ارزش لیر بر اقتصاد کشور تاثیر داشته است.

طبق داده‌های مرکز آمار ترکیه، تورم در سپتامبر ۲۰۱۸ در مقایسه با سپتامبر سال قبل ۲۴.۵۲ درصد افزایش داشته است. این افزایش در ماه اوت ۱۷.۹ درصد بود.

واحد پول ترکیه در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و برخی آن را ناشی از نگرانی‌ها از سیاست‌های دولت و تنش با آمریکا می‌دانند.

ارزش هر دلار آمریکا در ساعت ۱۱:۵۰ به وقت گرینویچ معادل شش و هفت صدم لیر بود؛ که از افت بیش از یک درصدی ارزش لیر در برابر دلار حکایت دارد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، در طول یک دهه و نیمی که در قدرت بوده است، گام‌های مثبتی در جهت ارتقای زندگی طبقه متوسط برداشته است.

با این حال به نوشته رویترز، کارشناسان معتقدند سیاست‌های دولت اردوغان بیشتر بر مصرف تمرکز داشته است تا تولید؛ یعنی بیشتر مراکز خرید ساخته تا کارخانه.

در همین حال، تنش‌های چند سال گذشته بین آنکارا و واشنگتن نیز بر بحران تاثیر داشته است.

روابط ایالات متحده و ترکیه، دو متحد عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی از مسائل عمده به تنش کشیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG