لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

فرمانده سابق ارتش ترکیه به حبس ابد محکوم شد


محکومان دادگاه به ۱۲ تا ۳۵ سال زندان محکوم شده اند. بنا به گزارشها ۲۱ نفر نیز تبرئه شده اند.

روز دوشنبه دادگاهی در ترکیه مهمت ایلکر باشبو، فرمانده پیشین ارتش آن کشور، را به حبس ابد محکوم کرد و دهها متهم دیگر از جمله اعضای اپوزیسیون پارلمان ترکیه را به اتهام توطئه به قصد براندازی رژیم حاکم بر ترکیه، به حبس های طولانی مدت محکوم کرد.

دادگاه که به اتهام ۲۷۵ نفر از افسران ارتش، سیاستمداران، دانشگاهیان، و خبرنگاران در توطئه سرنگونی دولت طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور رسیدگی می کرد، احکام خود را صادر کرد. این احکام از ۱۲ تا ۳۵ سال زندان برای محکومین است. بنا بر گزارشها ۲۱ نفر نیز تبرئه شده اند.

عمده متهمان اعضای حزب جمهوری خواه مردم بوده اند که از احزاب سیاسی شناخته شده اپوزیسیون ترکیه است.

نیروهای امنیتی در شهرک سیلیوری در نزدیکی استانبول، کلیه خیابانهای منتهی به دادگاه را مسدود کرده، و فقط به متهمان، وکلای آنها، و خبرنگاران اجازه عبور می دهند.
حکم دادگاه پس از ۵ سال رسیدگی به پرونده متهمان، که موجب تنش های اخیر بین طرفداران جدایی دین از سیاست، و حزب اسلامگرای حاکم عدالت و توسعه آقای اردوغان شده است، صادر شد.

در حالی که بازپرسان پرونده، متهمان را به درجات مختلف در توطئه براندازی دولت اردوغان گناهکار می شناسد، منتقدان جریان محاکمه را اقدامی برای ارعاب مخالفان در انتقاد از دولت می دانند.

جامعه جهانی در مورد محاکمه متهمان ابراز نگرانی کرده است. وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه حقوق بشر خود طولانی بودن مدت محاکمه متهمان را به زیر سوال برده است. و سازمان دیده بان حقوق بشر نیز از جریان محاکمه انتقاد کرده و از بی طرفی، منصفانه و عادلانه بودن دادگاه شدیداً ابراز نگرانی کرده است.
XS
SM
MD
LG