لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

افزایش فشار به رسانه های مستقل در ترکیه


رهبر گروه اصلی پوزیسیون ترکیه، رجب طیب اردوغان نخست وزیر را متهم می کند که رسانه های محلی را برای خود سانسوری زیر فشارگذاشته است.

به گزارش رویترز، پس از آن که اتحادیه روزنامه نگاران ترکیه گفت دست کم ۷۲ روزنامه نگار به دلیل پوشش خبرهای اعتراضات ضد دولتی برکنار شده اند، به مرخصی اجباری رفته اند یا استعفا داده اند، کمال کیلیچ داراوغلو رهبر حزب جمهوری مردم، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در آنکارا این رویدادها را زیر سئوال کشید و گفت «ما اینک با دوره جدیدی روبرو هستیم که در آن دولت و پلیس رسانه ها را کنترل می کنند و اکثر مدیران رسانه ها از مقامات سیاسی دستور می گیرند. او با استناد یک گزارش حزبی گفت درحال حاضر ۶۴ روزنامه نگار زندانی هستند.

رویترزمی گوید از نظر آزادی مطبوعات ترکیه در سالهای اخیر به پایین ترین سطح در جهان تنزل کرده و بر سر زندانی ساختن روزنامه نگاران باانتقاد فزاینده روبرو شده است. یک گروه طرفدار رسانه ها، آن را «بزرگترین زندان جهان» برای روزنامه نگاران توصیف می کند.

دولت اردوغان می گوید اکثر بازداشت شدگان به جرائم جدی، مانند عضویت در یک گروه تروریستی مسلح، متهم هستند و زندانی شدن آنها ارتباطی که کار در رسانه ها ندارد.
XS
SM
MD
LG