لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

هشدار کردهای ترکیه به دولت


شبه نظامیان کرد در ترکیه به دولت هشدار داده اند گام های قاطعی برای پیشبرد روند صلح بردارد، یا مسئول متوقف شدن آن خواهد بود.

نمایندگان عبداله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان و دولت ترکیه در اکتبر گذشته مذاکرات صلح را برای پایان دادن به سه دهه شورش آغازکردند، اما برخلاف آنچه در آغاز انتظار می رفت پیشرفتی صورت نگرفته است.

رهبران کرد از دولت رجب طیب اردوغان خواسته اند اصلاحاتی راکه قراربود صورت گیرد، و برداشتن گام هایی برای تقویت حقوق اقلیت کرد ازآن جمله است، عملی سازد، اما آنکارا گفته است نخست کردها نیازدارند به خارج ساختن رزمندگان خود و انتقال آنها به شمال عراق شتاب بخشند.

به گزارش رویترز، حزب کارگران کردستان – پ کا کا – روز جمعه در بیانیه ای در یکی از وب سایت های خود گفت «ما به عنوان یک جنبش برای آخرین بار هشدار می دهیم اگر هرچه زودتر گام هایی در جهت اجرای موارد تعیین شده در توافق برداشته نشود، روند صلح پیشرفت نخواهد کرد و دولت مسئول خواهد بود.»

حزب کارگران کردستان، که ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا آن را یک سازمان تروریستی تلقی می کنند، همچنین دولت اردوغان را به حمایت از گروه های اسلامگرا که در زدخورد با کردها در شمال سوریه درگیرهستند متهم کرده است. آنکارا این اتهام را تکذیب می کند.

بیانیه از ترکیه می خواهد «رویکرد خصمانه ای را که نسبت به حقوق دمکراتیک کردهای سوریه نشان داده است رها سازد و ارتباط هایش را با گروه های القاعده قطع کند.»

رویترز می گوید رجب طیب اردوغان سرمایه سیاسی عظیمی را در روند صلح با کردها درپیشاپیش انتخابات سال آینده به کار گرفته است و با بزرگترین آزمایش درقدرت دهساله خود درپی هفته ها خشونت و اعتراضات ضد دولتی روبرواست.
XS
SM
MD
LG