لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۵

سوسیته ژنرال: ترکیه نرخ بهره را «به شکل اضطراری» بالا می‌برد


سوسیته ژنرال، شرکت فرانسوی فعال در زمینه خدمات مالی و بانکداری، می‌گوید که انتظار دارد بانک مرکزی ترکیه در سال ۲۰۲۲ نرخ بهره را از ۱۵ درصد به ۱۹ درصد افزایش دهد.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه یکم آذر در گزارشی نوشت چنین حرکتی از سوی بانک مرکزی ترکیه ممکن است شماری از بازارها را راضی نگه ندارد و به اندازه کافی برای کاهش نقش‌آفرینی لیر ترکیه، تاثیر نداشته باشد.

یک تحلیلگر سوسیته ژنرال گفت: «شاخص ۴۰۰ دور قبلی نرخ بهره که در سه دوره اعلام شد، هم به لحاظ اساسی و هم به لحاظ اقتصادی، غیرقابل توجیه بوده است.»

به گفته این شرکت انتظار می‌رود وضعیت تورم در ترکیه وخیم‌تر شود.

اقتصاد ترکیه به شدت به واردات کالا وابسته است و کاهش ارزش لیر باعث می‌شود قیمت‌ها در کشور افزایش یابد.

خبرگزاری رویترز پیشتر گزارش کرده بود در حالی که انتظار می‌رود اقتصاد ترکیه امسال به دلیل تولید و صادرات قوی و جهش صنعت جهانگردی نزدیک به ۱۰ درصد رشد کند، کاهش ارزش لیر هزینه شرکت‌ها را برای پرداخت بدهی‌ها در قالب ارز خارجی، افزایش می‌دهد.

بانک مرکزی ترکیه از استقلال خود دفاع کرده است، اما رجب طیب اردوغان مکررا خواستار کاهش نرخ‌های بهره برای تقویت اقتصاد از جمله صادرات و اشتغال است.

بحران ارزی ترکیه در سال ۲۰۱۸ منجر به رکود اقتصادی و متعاقب آن رشد اقتصادی کمتر از متوسط شد، و این وضعیت با همه‌گیری ویروس کرونا تشدید شد.

XS
SM
MD
LG