لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

ادعای تکان‌دهنده رسانه‌های ترکیه درباره قتل «جمال خاشقجی»


برخی از رسانه های ترکیه ابعاد جدیدی از قتل احتمالی «جمال خاشقجی»‌ را منتشر کردند.
برخی از رسانه های ترکیه ابعاد جدیدی از قتل احتمالی «جمال خاشقجی»‌ را منتشر کردند.

ماجرای ناپدید شدن «جمال خاشقجی» پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول با ادعای برخی رسانه های دولتی ترکیه مبنی بر شکنجه و قتل فجیع این روزنامه نگار ابعاد جدیدی را به خود گرفته است.

در حالیکه بیش از دو هفته از ناپدید شدن «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی می گذرد و هنوز خبر دقیقی از سرنوشت او در دست نیست،‌ روزنامه «ینی شفق» ترکیه که یک رسانه نزدیک به دولت اردوغان است، ۲۵ مهرماه مدعی شد به چند فایل صدا مربوط به زمان وقوع این جنایت دست یافته است.

این روزنامه گزارش داد که براساس فایل های بدست آمده مشخص شد «جمال خاشقجی» که برای گرفتن یک برگه به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده بود، ابتدا مورد بازجویی و پس از آن شکنجه شد و به طرز فجیعی به قتل رسیده است.

بنابر ادعای این روزنامه شکنجه‌گران ابتدا انگشتان خاشقجی را وقتی زنده بود قطع کردند و پس از آن با بریدن سرش او را به قتل رساندند.

روزنامه «ینی شفق» نوشته است که در فایل بدست آمده صدای «محمد العتیبی» سرکنسول عربستان هنگام شکنجه خاشقچی، شنیده می شود که اعتراض می کند: «این کارها را خارج از اتاق انجام دهید. من را به دردسر خواهید انداخت»‌ و پاسخی که خطاب به سرکنسول عربستان داده می شود این که «اگر می خواهی وقتی به عربستان آمدی زنده بمانی، ساکت شو».

این رسانه دولتی ترکیه در گزارشش به نقل از شبکه الجزیره درباره جزییات بیشتر قتل احتمالی «جمال خاشقجی» مدعی شد: جسد خاشقجی در اتاق سرکنسول کشته و در هفت دقیقه تکه تکه شده است. بنابراین ادعا «صلاح محمد الطبابی» رییس بخش شواهد کالبدشکافی اداره امنیت عمومی عربستان سعودی اقدام به شکنجه این روزنامه نگار کرده است.

بر اساس این گزارش الطبابی حتی زمانی که در حال شکنجه خاشقجی بود با گذاشتن هدفون موسیقی گوش داده و به دیگر اعضای تیمش هم توصیه کرده که در آن حالت به موسیقی گوش دهند.

ابعاد قتل خاشقجی در برخی رسانه های آمریکایی از جمله واشنگتن پست، نیویورک تایمز و سی ان ان منتشر شده است.

انتشار ابعاد جدید از معمای ناپدید شدن خاشقجی در حالی است که وزیر خارجه ایالات متحده بعد از گفتگو با رهبران عربستان در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی راهی ترکیه شد و روز چهارشنبه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه این کشور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

بازپرسان ترکیه هم روز دوشنبه پس از گذشت ۱۳ روز از ناپدید شدن این روزنامه نگار برای اولین بار کنسولگری عربستان را جستجو کردند. در همین حال، کنسول عربستان، خاک ترکیه را ترک کرده و به ریاض بازگشته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا طی روزهای گذشته بارها گفته است که در صورت نقش داشتن عربستان سعودی در قتل احتمالی جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد پادشاهی این کشور، با ریاض برخورد خواهد کرد.

برخی از قانونگذاران آمریکا از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات نیز اعلام کرده اند که کنگره در این زمینه ساکت نخواهد نشست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG