لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

انتخابات ترکیه؛ اردوغان به سبک سلاطین عثمانی امام جماعت «ایاصوفیه» می‌شود


تصویری از رجب طیب اردوغان در یک گردهمایی طرفدارانش در استانبول. جمعه ١٢ مه ۲۰۲۳
تصویری از رجب طیب اردوغان در یک گردهمایی طرفدارانش در استانبول. جمعه ١٢ مه ۲۰۲۳

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز شنبه و در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری و پارلمانی روز یکشنبه، امام جماعت نماز در مسجد ایاصوفیه در استانبول می‌شود.

این اقدام اردوغان ۶۹ ساله به تقلید از سلاطین عثمانی است که پیش از بدرقه کردن سربازان خود به سوی میدان‌های جنگ، امام جماعت آنها می‌شدند.

رقیب اردوغان در انتخابات روز یکشنبه کمال قلیچداروغلو، سیاستمدار علوی است و رهبری ائتلافی ناهمگون از شش حزب را بر عهده دارد.

کمال قلیچداروغلو، رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری
کمال قلیچداروغلو، رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری

این ائتلاف از پشتیبانی حزب طرفدار کُردهای ترکیه نیز برخوردار است که در انتخابات‌های اخیر توانسته بیش از ۱۰ درصد آرای شهروندان ترکیه‌ای را کسب کند.

در نظرسنجی‌ها قلیچداروغلو از اردوغان پیشی گرفته است. او بسیار امیدوار است با کسب حدنصاب ۵۰ درصد آرا، از کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم که در ٢٨ مه برگزار خواهد شد، جلوگیری کند.

  • آیا اردوغان شکست را خواهد پذیرفت؟

اردوغان جمعه شب در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به پرسشی که آیا نتایج انتخابات را در صورت شکست خواهد پذیرفت، گفت: «این سوال خیلی احمقانه‌ای است.»

او در ادامه افزود: «ما از طرق دمکراتیک و با تایید مردم‌مان در ترکیه به قدرت رسیدیم. اگر مردم‌مان نظر خود را تغییر دهند، ما آنچه را دموکراسی ملزم کند انجام خواهیم داد.»

  • ایاصوفیه و توسل به مسائل دینی و قومی و ضدغربی

رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه در جریان یک کارزار انتخاباتی در استانبول پیرامون تغییر ایاصوفیه از موزه به مسجد گفت: «کل غرب عصبانی شدند؛ اما من آن را انجام دادم.»

او مخالفان خود را «طرفداران ال‌جی‌بی‌تی» خواند که از شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک دستور می‌گیرند و از طرف غرب حمایت مالی می‌شوند.

  • بحران اقتصادی و زلزله‌زدگان

جدی‌ترین چالش پیش روی اردوغان در ٢١ سال زمامداری‌اش در ترکیه در حالی است که این کشور با بحران اقتصادی بی‌سابقه دست و پنجه نرم می‌کند.

طبق آمارهای رسمی، نرخ تورم ترکیه در اواخر سال گذشته میلادی به بیش از ۸۰ درصد رسید و در ماه آوریل سال جاری نیز ۴۴ درصد بود.

از جمله ۶۴ میلیون شهروند ترکیه‌ای واجد شرایط رای‌دادن در انتخابات روز یکشنبه، ساکنان مناطق زلزله‌زده در جنوب و مرکز ترکیه هستند. در زلزله مرگبار فوریه بیش از ۵۰ هزار ترکیه‌ای جان خود را از دست دادند. اما مسائل مربوط به فسادهای گسترده دولتی در ارتباط با پروژه‌های ساخت مسکن‌های ویران‌شده در این زلزله مرگبار، محبوبیت اردوغان را در این منطقه با چالشی جدی مواجه کرده است.

  • بذل و بخشش‌های پیش از انتخابات

اردوغان در هفته‌های منتهی به انتخابات به شهروندان ترکیه‌ای وعده داده گاز طبیعی مجانی در اختیارشان می‌گذارد، حقوق کارمندان دولتی را پس از افزایش در ماه ژانویه یک بار دیگر به میزان ۴۵ درصد افزایش داد، و همچنین از کشف نفت در این کشور خبر داد.

گفته می‌شود در حالی که یک کانال تلویزیونی دولتی ترکیه ٣٢ ساعت زمان در اختیار اردوغان قرار داده همین کانال تنها ٣٢ دقیقه زمان در اختیار قلیچداروغلو گذاشته تا به تبلیغ برنامه‌های خود بپردازد.

XS
SM
MD
LG