لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

قلیچ‌دار‌اوغلو در نظرسنجی انتخاباتی ترکیه از اردوغان پیشی گرفت


کمال قلیچ‌داراوغلو، رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، است - آرشیو 
کمال قلیچ‌داراوغلو، رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، است - آرشیو 

شرایط برای کمال قلیچ‌داراوغلو، که به عنوان رقیب اصلی رجب طیب اردوغان او را در انتخابات ریاست جمهوری هفته آینده ترکیه به چالش می‌کشد، روز پنجشنبه بهبود یافت.

در واقع با انصراف ناگهانی نامزد یکی از احزاب کوچک و همچنین نتایج یک نظرسنجی که نشان‌دهنده بیش از پنج درصد برتری قلیچ‌داراوغلو است، موقیعت این رقیب اردوغان بیشتر تقویت شده است.

به نوشته رویترز کناره‌گیری محرم اینجه، یکی از چهار نامزد شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه، می تواند باعث تغییر صحنه انتخابات در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی شود. انتخابات پیش‌رو بزرگترین آزمون اردوغان در دو دهه حکومت او به شمار می‌رود.

شاخص اصلی سهام ترکیه با خبر خروج محرم اینجه ۶ درصد جهش کرد. او خبر کناره‌گیری خود را در مقابل مقر حزبش در آنکارا اعلام کرد.

با توجه به اینکه کمال قلیچ‌داراوغلو، رقیب اصلی رئیس جمهوری ترکیه، متعهد شده است سیاست‌های اقتصادی غیرمتعارف اردوغان را معکوس کند، بازارهای مالی در آستانه جهش قرار دارند.

نظرسنجی انجام شده توسط مرکز کوندا نشان می‌دهد اردوغان از حمایت ۴۳.۷ درصد و قلیچ‌داراوغلو با ۴۹.۳ درصد رای‌دهندگان برخورداند. این نشان می دهد که انتخابات بین این دو احتمالا به دور دوم کشیده می‌شود که تاریخ آن ۲۸ ماه مه تعیین شده است.

این نظرسنجی قبل از اعلام کناره گیری اینجه انجام شد.

تلاش اردوغان برای پیروزی در انتخابات به دلیل افزایش سرسام‌‌آور هزینه‌های زندگی که ناشی از کاهش ارزش لیر و تورم فزاینده است و همچنین زلزله ویرانگر ماه فوریه که بیش از ۵۰ هزار نفر را در ترکیه کشت و میلیون‌ها نفر را بی خانمان کرد، پیچیده شده است.

XS
SM
MD
LG