لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

اردوغان به عنوان رئیس جمهوری جدید ترکیه سوگند یاد کرد


مراسم ادای سوگند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری جدید ترکیه، در پارلمان آن کشور - ۶ شهریور ۱۳۹
مراسم ادای سوگند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری جدید ترکیه، در پارلمان آن کشور - ۶ شهریور ۱۳۹

مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان، به عنوان نخستین رئیس جمهوری ترکیه که با آرای مستقیم عمومی برگزیده شده است، روز پنجشنبه برگزار شد. وی برای دست کم ۵ سال در این مقام خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای اردوغان در سخنانی هنگام ادای سوگند در پارلمان عهد کرد که از «کشور، استقلال و مردم ، و وحدت» آن پاسداری کند و گفت از «قانون اساسی، حکومت قانون، دموکراسی و اصول جمهوری سکولار، پیروی خواهد کرد.»

پس از مراسم، اردوغان به آرامگاه مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه معاصر رفت و در دفتر یادبود نوشت «امروز، روزی که نخستین رئیس جمهوری برگزیده مردم کارش را آغاز می‌کند، روزی است که ترکیه از میان خاکسترها متولد می‌شود و روند بنای ترکیه جدید قوت می‌گیرد.»

پیش از ورود اردوغان، قانون‌گذاران حزب اصلی مخالف، که او را به بی‌احترامی به قانون اساسی متهم می‌کنند، به نشانه اعتراض پارلمان را ترک کردند.

وزیر امورخارجه ایران نیز برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید ترکیه، وارد آن کشور شده بود. به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف در حاشیه مراسم تحلیف قرار است دیدارهای دو و چندجانبه‌ای را با برخی از مقام‌های شرکت‌کننده در مراسم داشته باشد و پس از آن ترکیه را به مقصد روسیه ترک خواهد کرد.

آقای اردوغان – که پیش از این به عنوان نخست وزیر ترکیه حدود یک دهه بر صحنه سیاسی آن کشور حاکم بود – در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری ترکیه که در روز ۱۰ اوت (۱۹ مرداد ماه) برگزار شد، با کسب بیش از ۵۲ درصد آرا، به پیروزی رسید.

مقام ریاست جمهوری در ترکیه تقریبا تشریفاتی است، اما اردوغان وعده داده است که با تغییر قانون اساسی، اختیارات رئیس‌جمهوری را افزایش دهد.

طبق قانون اساسی ترکیه، از آنجا که رئیس جمهوری نمی‌تواند رهبری یک حزب سیاسی را به عهده داشته باشد، او باید از رهبری عدالت و توسعه کناره‌گیری کند. جانشین او در راس حزب عدالت و توسعه، نخست وزیر آینده ترکیه نیز خواهد بود.

هفته گذشته، حزب حاکم ترکیه احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه فعلی را به جای آقای اردوغان به عنوان رئیس جدید حزب و مقام نخست وزیری برگزید.

آقای اردوغان نامزدی داود اوغلو را روز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه در پی جلسه‌ای با رهبران حزب عدالت و توسعه اعلام کرد.

احمد داود اوغلو، که ۵۵ سال دارد، از سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) در مقام وزارت امور خارجه، سیاست خارجی ترکیه را هدایت کرده است. وی پیش از آن مشاور اردوغان بود.

XS
SM
MD
LG