لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی در ترکیه بی‌نتیجه ماند


عکس آرشیوی از احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه
عکس آرشیوی از احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه

با ناکامی تلاش‌های نخست وزیر ترکیه برای ائتلاف با یک حزب سکولار، این کشور به برگزاری انتخابات زودهنگام نزدیکتر شده است.

به گزارش اسوشیتدپرس، احمد داوود اوغلو روز پنجشنبه گفت بحث‌ها با کمال کیلیچداراوغلو رهبر حزب سکولار «جمهوریت خلق» صریح و شفاف بود اما رهبران دو حزب نتوانستند در مورد تقسیم قدرت به زمینه مشترکی برسند.

او پس از مذاکرات که حدود دو ساعت طول کشید گفت: «احتمال برگزاری انتخابات بیشتر شده و در حقیقت تنها گزینه است.»

داووداوغلو به زمان انتخابات اشاره‌ای نکرد اما گفت لازم است هر چه زودتر تاریخی برایش تعیین شود.

عدالت و توسعه، حزب اسلامگرای حاکم متعلق به نخست وزیر، اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات ماه ژوئن از دست داد و مجبور شد برای ماندن در قدرت ائتلاف جدید تشکیل دهد. ضرب‌الاجل تشکیل دولت پایان هفته آینده است، پس از آن باید زمان برگزاری انتخابات اعلام شود.

اسوشیتد پرس می‌گوید داووداوغلو هنوز می‌تواند برای مشارکت به حزب ناسیونالیست رو کند، اما رهبر این حزب پیوستن به احزاب دیگر برای تشکیل ائتلاف را رد کرده است. گزینه دیگر برای حزب حاکم تشکیل یک دولت اقلیت است اما برای گرفتن رأی اعتماد به حمایت حزب دیگری نیاز خواهد داشت.

در میانه افزایش خشونت‌ها و فعالیت بیشتر ترکیه در پیکار علیه داعش، تحولات اخیر ترکیه را به سوی ابهام سیاسی دیگری سوق می‌دهد.

گزارش ها حاکی است رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری با برگزاری انتخابات زودهنگام در پاییز موافقت کرده است به این امید که حزب حاکم عدالت و توسعه بتواند اکثریت پارلمانی را دوباره به دست آورد.

مقامات می‌گویند اعضای اصلی حزب عدالت و توسعه با ائتلاف با حزب سکولار جمهویت خلق مخالف هستند.

XS
SM
MD
LG