لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

زلزله در ترکیه و سوریه | پایان عملیات امداد و نجات؛ آغاز آواربرداری از خرابه‌ها


یک هفته پس از زمین‌لرزه مرگبار در ترکیه، بیل‌های هیدرولیکی آوار ساختمان‌های تخریب شده را برمی‌دارند.
یک هفته پس از زمین‌لرزه مرگبار در ترکیه، بیل‌های هیدرولیکی آوار ساختمان‌های تخریب شده را برمی‌دارند.

امدادگران در ترکیه روز دوشنبه تعداد انگشت‌شماری از زلزله‌زدگان را زنده از زیر آوار ساختمان‌های فروریخته بیرون کشیدند.

یک هفته پس از فاجعه‌ای که بدترین زلزله در تاریخ مدرن ترکیه به شمار می‌رود، امیدها به یافتن بازماندگان بیشتر در استان‌های زلزله‌زده ترکیه رنگ می‌بازد و عملیات امداد و نجات جای خود را به آواربرداری می‌دهد.

با گذشت بیش از یک هفته از زمین لرزه‌ ۷.۸ ریشتری که جنوب شرقی ترکیه و شمال سوریه را ویران کرد و تلفات و خسارات سنگینی در هر دو کشور برجا گذاشت، عملیات جستجوی بازماندگان در ترکیه تقریبا به پایان رسیده است.

به نوشته رویترز ، تصاویر پهپادی از منطقه نشان می‌دهد که بیل‌های هیدرولیکی حفاری‌ شروع به برداشتن آوار از یک منطقه شهری در استان جنوبی ختای ترکیه کرده‌اند.

در یک تلاش چشمگیر برای نجات در شهر «قهرمان مرعش»، امدادگران گفتند که توانستند با مادربزرگ، مادر و نوزادی که در اتاقی در بقایای یک ساختمان سه طبقه محبوس شده بودند ارتباط برقرار کنند. امدادگران پس از ریزش دالانی که برای رسیدن به این خانواده حفر کرده بودند، در حال حفر تونل دومی برای رسیدن به آنها هستند.

بورچو بالداف، رئیس تیم مراقبت‌های بهداشتی داوطلبانه ترکیه، می‌گوید «احساس بسیار قوی دارم که آنها را نجات خواهیم داد. زنده ماندن آنها یک معجزه است. آنها هفت روز را بدون آب و غذا گذرانده‌اند، ولی در شرایط خوبی هستند.»

مادرم زنده است! فریاد شادمانی مردی که مادرش پس از ۱۷۷ ساعت از زیر آوار بیرون کشیده شد. استان ختای ترکیه، ۲۳ بهمن
مادرم زنده است! فریاد شادمانی مردی که مادرش پس از ۱۷۷ ساعت از زیر آوار بیرون کشیده شد. استان ختای ترکیه، ۲۳ بهمن

سازمان مدیریت بلایای طبیعی و اضطراری ترکیه اعلام کرده که شمار کشته شدگان اکنون از ۳۱۶۴۳ نفر گذشته است. این تعداد افرادی است که قریب به هشتاد سال پیش در زمین لرزه سال ۱۹۳۹ خود را از دست دادند.

زمین لرزه اخیر ترکیه، پس از زمین لرزه سال ۱۳۸۴ پاکستان که دستکم ۷۳ هزار قربانی گرفت، ششمین فاجعه مرگبار طبیعی این قرن است.

فاجعه طبیعی در سال انتخابات ترکیه

ترکیه خردادماه سال آینده صحنه انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. انتظار می‌رود این سخت‌ترین انتخابات برای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، پس از حضور در قدرت به مدت دو دهه باشد. اردوغان در واکنش اولیه، به مشکلات اذعان کرد اما گفت که اکنون اوضاع تحت کنترل است.

وضعیت در سوریه

در سوریه، که در پی بیش از یک دهه جنگ داخلی ویران شده است، شمار کشته شدگان به ۵۷۱۴ نفر می‌رسد – این تعداد، افرادی را که در منطقه تحت کنترل شورشیان و مناطق تحت کنترل دولت کشته شده‌اند، در بر می‌گیرد.

صندوق بین المللی پول خواستار تلاشی بین المللی برای کمک به سوریه شد، جایی که شمال غرب تحت کنترل شورشیان کمک اندکی دریافت کرده است.

مارتین گریفیتس، رئیس امدادرسانی سازمان ملل روز دوشنبه گفت که مرحله نجات در سوریه به پایان رسیده و از این پس، تمرکز بر تأمین سرپناه، غذا و مدرسه است.

تنها یک گذرگاه از ترکیه به سوریه برای ارسال کمک‌های سازمان ملل باز است. سازمان ملل می‌گوید امیدوار است دو گذرگاه دیگر را باز کند، چرا که کمک‌های مناطق تحت کنترل دولت به مناطق تحت کنترل گروه‌های مخالف تندرو متوقف شده است. یک منبع از گروه اسلام‌گرایی که کنترل بیشتر منطقه را در اختیار دارد، به رویترز گفته که این گروه اجازه ورود محموله‌ها از مناطق تحت کنترل دولت را نخواهد داد و کمک‌ها از ترکیه خواهد آمد.

XS
SM
MD
LG