لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

شهرهای زلزله‌زده ترکیه و سوریه به گورستان‌های بزرگ تبدیل شده‌اند


تلفات زلزله در ترکیه و سوریه به دستکم ۱۲ هزار کشته رسیده است و امدادرسانی و آواربرداری همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد در حالی که عملیات امداد‌رسانی و آوار‌برداری برای نجات قربانیان زلزله «۷.۸ ریشتری» در بخش‌های وسیعی از مناطق زلزله‌زده ترکیه و سوریه ادامه دارد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به انتقادها از امدادرسانی دولت به زلزله‌زدگان گفت: «البته که در امداد‌رسانی کاستی‌هایی وجود دارد.»

بنا بر این گزارش در جنوب ترکیه، مردم در هوای بسیار سرد زمستانی به دنبال سرپناه و غذای موقت می‌گردند و در کنار انبوهی از آوار، جایی که ممکن است خانواده و دوستانشان هنوز در آن مدفون باشند، منتظر مانده‌اند.

با آن که امدادگران همچنان در حال جستجوی افراد زنده مانده هستند، بسیاری از شهروندان ترکیه از کمبود تجهیزات پشتیبانی برای نجات افراد گرفتار شکایت دارند.

مردم زلزله‌زده سوریه هم از روند امدادرسانی شکایت دارند. سفیر سوریه در سازمان ملل ضمن اعتراف به «ناتوانی دولت و کمبود تجهیزات» گفت: «بیش از یک دهه جنگ داخلی در کشور و تحریم‌های غرب» مقصر این اوضاع هستند.

رسانه دولتی سوریه نیز در گزارشی از مناطق تحت کنترل دولت گفت: «بیش از ۲۹۸هزار نفر» بی خانمان شده و «۱۸۰ پناهگاه» برای آوارگان ایجاد شده است.

تلاش‌های امدادی در سوریه به دلیل درگیری که کشور را تقسیم و زیرساخت‌های آن را ویران کرده است، پیچیده‌تر شده است.

مقامات سازمان ملل اعلام کردند: تحویل کمک های بشردوستانه سازمان ملل از طریق ترکیه به میلیون ها نفر در شمال غرب سوریه، ممکن است از روز پنجشنبه از سر گرفته شود.

مقامات ترکیه می گویند: حدود «۱۳.۵ میلیون نفر» در منطقه‌ای که تقریباً ۴۵۰ کیلومتر از آدانا در غرب تا دیاربکر در شرق را در برمی گیرد، آسیب دیده‌اند.

در سوریه نیز مردم تا جنوب حماه در ۲۵۰ کیلومتری مرکز زلزله، کشته شدند.

سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده آمار قربانیان زمین‌لرزه بزرگ جنوب ترکیه و شمال‌غرب سوریه به طرز چشمگیری افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG