لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

زلزله در ترکیه و سوریه؛ امید برای یافتن بازماندگان از زیر آوار کمرنگ‌ شده است


خرابی‌های زلزله در شهر قهرمان‌مرعش، ترکیه - ۱۱ فوریه ۲۰۲۳ (۲۲ بهمن ۱۴۰۱)
خرابی‌های زلزله در شهر قهرمان‌مرعش، ترکیه - ۱۱ فوریه ۲۰۲۳ (۲۲ بهمن ۱۴۰۱)

تعداد کشته‌شدگان زلزله در جنوب ترکیه و شمال غربی سوریه، روز شنبه به بیش از ۲۴۱۵۰ نفر رسید. همزمان، امید برای یافتن بازماندگان کمرنگ شده است.

  • ترکیه

امدادگران در ترکیه بامداد روز شنبه ۲۲ بهمن، پنج روز پس از فاجعه‌بارترین زمین‌لرزه این کشور از سال ۱۹۳۹ (۱۳۱۸ خورشیدی)، افراد بیشتری را از زیر آوار بیرون کشیدند.

به گزارش رویترز، در شهر قهرمان‌مرعش، نزدیک به مرکز زلزله در جنوب شرقی ترکیه، عملیات نجات چندانی در میان تپه‌هایی از ساختمان‌های فروریخته به چشم نمی‌خورد. در عوض بیشتر کامیون‌هایی مشاهده می‌شد که آوارها را حمل می کردند.

این فاجعه مرگبار عملکرد رهبران هر دو کشور را در مورد نحوه واکنش به این فاجعه بزرگ با سوال مواجه کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه اذعان کرد که مقامات باید سریعتر واکنش نشان می‌دادند.

فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه، در شامگاه گذشته به خبرنگاران گفت که در ترکیه، در تلاش‌هایی که ۳۱ هزار امدادگر را به منطقه آورده، در ۲۴ ساعت گذشته ۶۷ نفر از زیر آوار بیرون آورده شدند.

او افزود که حدود ۸۰ هزار نفر در بیمارستان تحت درمان هستند و بیش از یک میلیون نفر بر اثر زلزله بی‌خانمان شده‌اند و در پناهگاه‌های موقت به سر می‌برند.

ولی اکنون تعداد کمی از تلاش‌های نجات به موفقیت منجر می‌شود و هر چه زمان بیشتر می‌گذرد امیدها برای بافتن بازماندگان کمرنگ‌تر می‌شود.

  • سوریه

در شمال غربی سوریه که بیشترین آسیب را از زلزله متحمل شده، حتی با وجود این که دولت اسد ارسال کمک‌های بشردوستانه به سراسر خط مقدم جنگ داخلی ۱۲ ساله این کشور را تأیید کرده، وضعیت جنگ داخلی در آن منطقه تلاش‌های امدادرسانی را دشوار کرده است.

بسیاری از ساکنان شمال غربی سوریه که تحت کنترل شورشیان است، آوارگانی هستند که در جریان جنگ داخلی جاری توسط نیروهای طرفدار دولت از شهرهای خود رانده شده‌اند، اما آنها اکنون باردیگر بی خانمان شده‌اند.

رسانه‌های دولتی سوریه گزارش داده‌اند که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، اولین سفر گزارش شده خود به مناطق آسیب دیده پس از زلزله را انجام داد و به همراه همسرش اسما روز جمعه از بیمارستانی در حلب و روز شنبه در لاذقیه بازدید کرد.

ده‌ها هواپیمای حامل کمک از روز دوشنبه به مناطق تحت کنترل دولت اسد رفته‌اند، اما اندکی از آنها توانسته‌اند به شمال غربی کشور، منطقه‌ای که بدترین آسیب را دیده، برسند.

در مواقع عادی، سازمان ملل متحد کمک‌های خود را از طریق یک ایستگاه بازرسی در مرز سوریه با ترکیه ارسال می کند، سیاستی که دمشق آن را به عنوان نقض حاکمیت خود مورد انتقاد قرار داده است.

وضعیت بحرانی سوریه پس از زمین‌لرزه، اسد خواستار لغو تحریم‌ها است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG