لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

شمار کشته‌‌های زلزله سوریه و ترکیه به ۳۳ هزار نفر رسید


زلزله‌زدگان ترکیه در هوای سرد
زلزله‌زدگان ترکیه در هوای سرد

شمار کشته‌شدگان زلزله‌های دوشنبه هفته گذشته در سوریه و ترکیه و پس لرزه‌های بزرگ آنها به بیش از ۳۳ هزار نفر افزایش یافت.

احتمال می‌رود که آمار کشته شدگان همچنان روبه افزایش باشد و احتمال بیرون آوردن افراد زنده از زیر آوار کاهش یافته است. این مرگبارترین زمین لرزه ترکیه از سال ۱۹۳۹ تاکنون بوده است.

به گزارش رویترز دو سازمان امداد و نجات آلمان روز شنبه با استناد به گزارش‌های درگیری بین گروه‌هایی از مردم و تاکید بر نگرانی‌ها در مورد امنیت مناطق زلزله‌زده، کار خود را در ترکیه به حالت تعلیق در آوردند.

زمین‌لرزه در حالی رخ داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی قرار دارد که قرار است در ماه ژوئن برگزار شود. حتی پیش از فاجعه اخیر محبوبیت اردوغان به دلیل تورم فزاینده و سقوط پول ملی ترکیه رو به کاهش بوده است.

اردوغان که برای انتخابات سراسری آماده می شود، در مواجهه با پرسش‌هایی در مورد واکنش خود به زلزله وعده داد که طی چند هفته بازسازی را آغاز کند. انتظار می‌رود انتخاب پیش‌رو دشوار‌ترین رقابت برای او در طول دو دهه حضورش در قدرت باشد.

امدادگران روز یکشنبه، شش روز پس از زمین لرزه‌هایی که ترکیه و سوریه را لرزاند، افراد بیشتری را زنده از زیر آوار بیرون آوردند. چالش مقامات ترکیه حفظ نظم در سراسر منطقه زلزله زده و اقدامات قانونی در مورد برخی از ساختمان‌های تخریب شده است.

در سوریه، زمین لرزه در شمال غرب کشور که تحت کنترل شورشیان است شدیدترین آسیب‌ها را زد. بسیاری از مردم برای دومین بار، بی خانمان شدند. بار اول به دلیل جنگ داخلی که یک دهه طول کشیده است. با این حال این منطقه در مقایسه با مناطق تحت کنترل دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه،‌کمک‌های کمی دریافت کرده است.

زمین لرزه اخیر در منطقه هفتمین بلای طبیعی مرگبار جهان در قرن حاضر به شمار می‌رود و تلفات آن به شمار کشته‌شدگان زمین لرزه ۲۰۰۳ در کشور همسایه ترکیه، یعنی ایران، می‌رسد که ۳۱هزار کشته برجای گذاشت.

در ترکیه تاکنون ۲۹۶۰۵ نفر کشته شده‌‌اند. آمار کشته‌های سوریه از روز جمعه به روز نشده است.

ترکیه اعلام کرد حدود ۸۰ هزار نفر نیز در بیمارستان بستری و بیش از یک میلیون نفر در سرپناه‌های موقت هستند.

XS
SM
MD
LG