لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

تغییر ترکیب شورای عالی نظامی ترکیه؛ ۱۴۰۰ نفر دیگر از ارتش اخراج شدند


ترکیه روز یکشنبه نزدیک به ۱۴۰۰ عضو نیروهای مسلح این کشور را اخراج و با آوردن وزیران دولت به شورای عالی نظامی ترکیب این نهاد را عوض کرد. خبرگزاری رویترز این دو اقدام را تصمیم های رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در جهت کنترل تمام عیار ارتش به دنبال کودتای نافرجام اخیر توصیف کرده است.

موج جدید اخراج ها و بازبینی در شورای عالی نظامی ساعاتی پس از آن در رسانه های رسمی دولت اعلام شد که اردوغان در شامگاه شنبه از قصد خود برای بستن دانشگاه های افسری و قرار دادن نیروهای مسلح تحت فرماندهی وزارت دفاع ترکیه خبر داد.

به نوشته نشریه دولتی ترکیه ۱۳۸۹ پرسنل نظامی به ظن ارتباط با فتح الله گولن، برکنار شدند. گولن روحانی مخالف دولت ترکیه است که در آمریکا به سر می برد و دولت آنکارا او را مسئول کودتای نیمه ژوئیه می داند. گولن که در تبعیدی خودخواسته در ایالت پنسیلوانیا است این اتهام را رد کرده است.

پیشتر در هفته گذشته نیز بیش از ۱۷۰۰ پرسنل نظامی دیگر اخراج شده بودند.

اردوغان گفته است که در کودتای نظامی اخیر در ترکیه ۲۳۷ نفر کشته و بیش از ۲۱۰۰ نفر مجروح شدند.

دولت ترکیه همچنین گفت که معاونان نخست وزیر و وزیران کشور، دادگستری و امور خارجی، در شورای عالی نظامی منصوب خواهند شد. نخست وزیر و وزیر دفاع پیشتر تنها نمایندگان دولت در این شورا بودند.

وزیران جدید جای فرماندهان نظامی را می گیرند که دیگر در سمت های خود ابقا نشده اند. اردوغان پیشتر به خبرگزاری رویترز گفته بود که ارتش ترکیه که دومین ارتش پیمان ناتو به شمار می رود، به "خون تازه" نیاز دارد.

تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر از اعضای ارتش، دستگاه قضایی و خدمات مدنی و همچنین مدارس و دانشگاه ها اخراج، تعلیق و یا تحت تحقیق قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG