لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

گولن: تمام تهدیدها علیه دموکراسی ترکیه را محکوم می کنم


 فتح اﻟله گولن روحانی اهل ترکیه مقیم آمریکا که زمانی یار رجب طیب اردوغان محسوب می شد و اکنون منتقد او _ آرشیو
فتح اﻟله گولن روحانی اهل ترکیه مقیم آمریکا که زمانی یار رجب طیب اردوغان محسوب می شد و اکنون منتقد او _ آرشیو

یادداشتی از فتح اﻟله گولن در نیویورک تایمز

من در جریان کودتای نظامی در ترکیه آن را به قوی ترین شکل محکوم کردم و گفتم "دولت باید از طریق برگزاری یک انتخابات آزاد و منصفانه در دست گرفته شود، نه با زور" و "از خداوند خواستم به خاطر ترکیه، به خاطر شهروندان ترکیه، و تمام آنهایی که در حال حاضر در ترکیه هستند، وضعیت فعلی به شکلی صلح آمیز و سریع حل شود."

با وجود اعتراض آشکار من و بیانیه های مشابه سه حزب عمده اپوزیسیون، رییس جمهوری مستبد ترکیه فورا من را به برنامه ریزی برای کودتا متهم کرد و از ایالات متحده خواسته است که از خانه ام در پنسیلوانیا که از سال ۱۹۹۹ در آن در یک تبعید خود خواسته زندگی کرده ام به ترکیه مسترد شوم.

فلسفه من - مبتنی بر اسلام تکثر گرا و وقف به خدمت به بشریت از هر ایمانی، مخالف شورش مسلحانه است. طی چهل سال گذشته، جنبش مورد نظر من موسوم به "هزمت" یا خدمت تعهد خود را به تشکیل دولتی که مشروعیت اش را از خواست مردم گرفته باشد نشان داده است. داوطلبان فعال در جنبش هزمت در بیش از ۱۵۰ کشور جهان در حال سرمایه گذاری در آموزش نوین و ارائه خدمات عمومی هستند.

در شرایطی که دموکراسی های غربی در جستجوی صداهای میانه رو در میان مسلمان هستند، من و دوستانم در هزمت علیه افراط گرایی خشونت بار، از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر تا اعدام های داعش و آدم ربایی های بوکوحرام، موضعی آشکار گرفته ایم.

من همواره مداخله نظامی در امور داخلی سیاسی را علنا رد کرده و دهه ها مدافع دموکراسی بوده ام. من خودم قربانی و زندانی رژیم های برآمده از چهار کودتای نظامی در ترکیه بوده ام و هرگز نمی خواهم مردم سرزمین ام چنین مصیبتی را دوباره متحمل شوند. اگر کسی در علاقمندان به هزمت در کودتا نقشی داشته است، به آرمان های من خیانت کرده است.

اعضای جنبش هزمت مانند دیگر شهروندان ترکیه از تلاش های اولیه اردوغان برای دموکراتیزه کردن ترکیه در راستای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت کردند، اما با حرکت او به سمت استبداد، ما سکوت اختیار نکردیم. از این رو هزمت هدف خشم و غضب اردوغان بوده است.

گفته های اخیر رییس جمهوری ترکیه مبنی بر این که کودتای ناکام "هدیه خداوند" بود، اظهاراتی شوم است. در جریان سرکوب ها، تا کنون نزدیک به ۷۰ هزار تن از کار اخراج شده اند و گزارش های معتبر نهادهای حقوق بشری از انجام شکنجه و تجاوز در بازداشتگاه ها حکایت دارد.

رییس جمهوری ترکیه با تهدید به کاستن از حمایت از ائتلاف بین الملی علیه داعش از آمریکا باج خواهی می کند. هدفش اطمینان از استرداد من با وجود عدم وجود هیچ گونه شواهد معتبر و نبود چشم اندازی برای یک دادگاه عادلانه است.

حرکت دولت اردوغان به سمت دیکتاتوری جامعه را بر سر خطوط فرقه ای، سیاسی، مذهبی، و قومی دو قطبی کرده و موجب تحریک متعصبان شده است.

ایالات متحده به خاطر تلاش های جهانی برای استقرار صلح در این دوران پر تلاطم و حفاظت از آینده دموکراسی در خاورمیانه نباید خودکامه ای را یاری دهد که یک بلوای ناکام را به کودتایی با دور آهسته علیه دولت مبتنی بر قانون اساسی خودش تبدیل کرده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG