لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: ادعای روزنامه ترکیه "پوچ" است


ژنرال جوزف دانفورد
ژنرال جوزف دانفورد

یک ژنرال ارشد ارتش آمریکا ادعای رسانه ای در ترکیه که یک فرمانده ی سابق آمریکایی را مسؤول کودتای اخیر در ترکیه خوانده رد کرده و آن را بی اساس خواند.

مقاله منتشر شده در روزنامه محافظه کار ینی شفق (Yeni Safak) ترکیه با اشاره به منابعی که نام آنها ذکر نشده، گفته که جان کمپبل ژنرال سابق ارتش آمریکا چندین سفر پنهانی به ترکیه داشته و میلیاردها دلار میان افسرهایی که در کودتای ترکیه نقش داشتند پخش کرده است.

جان کمپبل که یک ژنرال چهار ستاره ارتش آمریکا بود و فرمانداری نیروهای ناتو در افغانستان را به عهده داشت در اوایل سال جاری بازنشسته شد.

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، روز دوشنبه در پنتاگون این گزارش رسانه ترکیه درباره نقش ژنرال کمپبل در کودتای ترکیه را کاملا بی اساس خواند.

همچنین بنا به بیانیه منتشر شده در روز دوشنبه از جانب ارتش آمریکا، ژنرال کمپبل اتهامات مذکور در رسانه ترکیه ای در رابطه با فعالیت های سیاسی اخیر در کشور را کاملا رد کرده است.

پاتریک سیبر یک مقام وزارت دفاع آمریکا که روز دوشنبه گفتگویی با ژنرال کمپبل داشت به خبرگزاری صدای آمریکا گفت ژنرال کمپبل در دوران بازنشستگی خود سفری به ترکیه نداشته و همچنان پشتیبان موضع دولت آمریکا در ترکیه است.

ترکیه که با ایران، عراق و سوریه مرز مشترک دارد یکی از متحدان اصلی آمریکا در مبارزه با داعش است. به همین خاطر بیش از سه هزار نیروی آمریکایی در پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه مستقر هستند. به گفته ژنرال دانفورد ارتش ترکیه تأکید کرده که همچنان به وعده خود در همکاری با آمریکا برای مبارزه با داعش پابرجاست.

در کنار اتهام اخیر منتشر شده در روزنامه ترکیه برخی از مقامات دولت ترکیه نیز با اشاره به فتح الله گولن که از مخالفان دولت ترکیه بوده و هم اکنون در آمریکا سکونت دارد او را مسؤول کودتای ناموفق اخیر دانسته اند. اما آقای گولن چنین اتهامی را رد کرده و گفت هیچ نقشی در این کودتا نداشته است.

XS
SM
MD
LG