لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

مقام آمریکایی: برخوردها با نظامیان ترکیه به همکاری آنکارا و واشنگتن ضربه می زند


جیمز کلاپر مدیر امنیت ملی آمریکا - آرشیو
جیمز کلاپر مدیر امنیت ملی آمریکا - آرشیو

یک مقام ارشد امنیتی آمریکا می گوید برخوردهای اخیر با نظامیان در ترکیه به همکاری آمریکا با ترکیه آسیب می زند.

جیمز کلاپر مدیر امنیت ملی آمریکا در نشستی در ایالت کلرادو گفت که موج پاکسازی‌های اخیر در ارتش ترکیه، که موجب بازداشت و برکناری بسیاری از افسرانی شده که آمریکا را در تلاش‌های شکست داعش کمک می‌کردند، در سر راه مبارزه علیه داعش مانع ایجاد می‌کند.

وی که روز پنجشنبه در نشست امنیتی آسپن سخن می‌گفت اضافه کرد "این بر تمام بخش‌های دستگاه امنیت ملی ما در ترکیه اثر گذاشته و بسیاری از افسران همکار بازداشت شده اند و شکی وجود ندارد که موجب مانع در سر راه همکاری با ترکیه خواهد شد؛ بطور مشخص در مبارزه با تروریسم."

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز جمعه در واکنش به اظهارات مدیر امنیت ملی آمریکا گفت، "اگر آمریکا می‌گوید مبارزه با داعش به دلیل پاکسازی ارتش تضعیف شده، ما میگوییم برعکس، وقتی ارتش پاکسازی شد، قابل اعتماد تر و در جنگ با داعش موثرتر می‌شود."

پاکسازی ها و بازداشت‌ها پس از کودتای نافرجام در ترکیه همچنان ادامه داد. وزیر خارجه ترکیه روز جمعه اعلام کرد در آخرین موج پاکسازی مظنونین به همکاری با روحانی ساکن آمریکا فتح الله گولن، که ترکیه او را طرح و مسول کودتا می‌داند، ۸۸ کارمند وزارت خارجه آن کشور برکنار شدند.

در همین حال امروز ۲۹ روزنامه نگار بازداشتی در ترکیه برای آغاز محاکمه در دادگاه حاضر شدند.

این تعداد در میان ۸۹ روزنامه نگاری هستند که دستور بازداشت آنها این هفته از سوی مقامات دولت ترکیه صادر شد و نگرانی از سوی مدافعان حقوق بشر و کشورهای غرب را در این مورد که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه از کودتای نافرجام آن کشور برای محکم تر کردن سلطه خود بر قدرت استفاده می‌کند، افزود.

عملیات سرکوب مخالفان اردوغان تاکنون شامل ۶۰ هزار نفر شده و به گفته دولت ترکیه، ۱۶ رسانه تلویزیونی، ۴۵ روزنامه، و ۲۹ بنگاه انتشاراتی بسته شده‌اند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG