لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

اتحادیه های کارگری ترکیه به معترضین پیوستند


هزاران کارگراعتصابی ترک روز چهارشنبه در استانبول به خیابان ها ریختند و به معترضینی که خواهان کناره گیری رجب طیب اردوغان نخست وزیر هستند پیوستند.

اعضای اتحادیه های عمده کارگری در حالی که بسوی میدان تقسیم در حرکت بودند، بر طبل ها می کوفتند و بیرق هایی را حمل می کردند.

اعتراضات مشابه در آنکارا و دیگر شهرهای ترکیه نیز برپا شد. در جریان ناآرامی ها دست کم دو تن جانسپرده اند و هزاران نفر زخمی شده اند.

پلیس شب هنگام برای متفرق ساختن معترضین درآنکارا و استانبول به گاز اشک آور و لوله های آب متوسل شد. در بندر ازمیر پلیس ۲۵ نفر را به اتهام تحریک مردم به شورش با پست کردن اظهار نظرهایی در باره اعتراضات در رسانه های اجتماعی دستگیر کرد.

بولنت آرینچ معاون نخست وزیر با رهبران یک گروه مدنی که اعتراض اولیه آن برای بازداشتن مسئولان از قطع درختان درپارکی درمیدان تقسیم تظاهرات سراسری را موجب شد ملاقات کرد.

فعالان از دولت خواستند تظاهر کنندگانی را که دستگیر شده اند آزاد کند، پلیس را از استفاده از گاز اشک آور علیه معترضین باز دارد و روسای پلیس را در شهرهایی که در آنها نیروی بیش از اندازه بکار برده شد برکنار کند.


رهبران ترکیه تلاش کرده اند وضع را آرام سازند، درحالی که متحدان بین المللی کشور مقامات و معترضین را ترغیب کرده اند تجمعات را صلحجویانه برگزار کنند.

جان کری وزیرامورخارجه آمریکا روز سه شنبه گفت خشونت در ترکیه موجب بروز نگرانی هایی در سراسر جهان شده است، و فقط ترک ها می توانند مشکلات را حل کنند.

کری برحمایت آمریکا از آزادی تجمع و مطبوعات تاکید گذاشت و گفت نیرومند ترین کشورها آنهایی هستند که جوامع و سیستم های سیاسی باز دارند.
XS
SM
MD
LG