لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

عذر خواهی معاون نخست وزیر ترکیه از رفتار پلیس


.
.
درترکیه، درحالی که تظاهرات ضد دولتی روز سه شنبه به پنجمین روزکشیده شد، معاون نخست وزیر از برخورد تند پلیس با تظاهر کنندگان پوزش خواسته است.

بولنت آرینچ گفت استفاده از نیروی زیاد علیه مردمی که اعتراضات را به قصد حفاظت از محیط زیست آغاز کردند، اشتباه بود. با این حال، گفت دولت به کسانی که اموال عمومی را ویران کردند و مخلّ آزادی مردم شدند، هیچ پوزشی بدهکار نیست.

آرینچ گفت اوبا برگزار کنندگان اعتراض اصلی که جمعه پیش برسر طرح های دولت برای خراب کردن یک پارک متصل به میدان تقسیم در استانبول آغاز شد ملاقات خواهد کرد. از آن هنگام اعتراضات به نمایشی از خشم علیه حزب حاکم تبدیل شده است. معترضین نخست وزیر را به تحمیل نگرش های اسلامی بریک کشور سکولار و حکومت به شیوه ای خودکامه متهم می کنند.

آرینچ گفت از آغاز نظاهرات 244 پلیس و 64 معترض مجروح شده اند.

روز سه شنبه، زدخوردهای جدید بین پلیس و تظاهر کنندگان در استانبول و آنکارا درگرفت. دراستانبول پلیس در کوشش برای متفرق ساختن گروه های معترضین به گازاشک آور متوسل شد، تظاهر کنندگان با استفاده از آجر و مواد دیگر به ساختن سنگرهایی در خیابان های شهر ساختند.

یک اتحادیه کارگری که نزدیک 250 هزار نفر را نمایندگی می کند، برای اعتراض به برخورد پلیس با تظاهر کنندگان اعتصاب دوروزه ای را از سه شنبه – امروز- آغاز کرده است.

روز دوشنبه، رجب طیب اردوغان نخست وزیر اعتراضات را به عنوان نشانه ای از ناراحتی برخی گروه ها از شکست در انتخابات رد کرد و گفت معترضین دست در دست تروریست ها حرکت می کنند و حامیانی در میان اکثریت ترک ها ندارند.

عبداله گول رییس جمهوری ترک ها را به آرامش فراخواند اما از حق آنها برای اعتراض دفاع کرد.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید گفت ایالت متحده از گزارش های برخورد شدید پلیس با معترضین در ترکیه نگران است و از تمام طرف ها خواست به خشونت پایان دهند. او گفت حق اعتراض آرام برای هر دمکراسی اساسی است.

XS
SM
MD
LG