لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

مذاکرات چین با اتحادیه اروپا درباره سرمایه گذاری


هدف رهبران چین و اتحادیه اروپا تقویت سرمایه گذاری میان دو شریک عمده تجاری است که در حال حاضر نسبتاً اندک است.

هرمن ون رومپوی، رئیس شورای اروپا روز پنجشنبه در اجلاس یک روزه سران در شهر پکن گفت جریان سرمایه گذاری میان چین و اتحادیه اروپا با در نظر گرفتن پیوستگی اقتصاد این دو «بسیار اندک است». وی گفت طرفین می توانند با موافقت درباره حمایت از سرمایه گذاران، سرمایه گذاری دو طرفه را بالا ببرند.

اتحادیه اروپا از دولت چین خواسته است تا به شرکت های اروپایی که در کشور چین سرمایه گذاری می کنند، ضمانت قانونی بدهد. اتحادیه ۲۸ عضوی اروپا بزرگترین شریک تجاری چین است.

لی کژیانگ، نخست وزیر چین می گوید پکن در نظر دارد مبالات تجاری با اتحادیه اروپا را تا سال ۲۰۲۰ به یک تریلیون دلار برساند. آقای لی از اتحادیه خواسته است تا برای کمک به چین برای رسیدن به این هدف، صادرات محصولات با تکنولوژی بالا را به آن کشور افزایش دهد.

آقای ون رومپوی می گوید دو طرف باید برای یکدیگر فضای بازتر، شفافیت و اعتماد به حاکمیت قانون ایجاد کنند. وی ماین اصول را برای شکوفایی تجارت «اساسی» خواند.

از سوی دیگر، پیوندهای نزدیکتر بازرگانی اختلاف نظرهایی در مورد شیوه های ناعادلانه تجاری در صنایع فولاد، شراب و پانل های خورشیدی میان چین و اتحادیه اروپا پدید آورده ست.

در نشست سران، مقامات چین و اتحادیه اروپا همچنین توافق کردند که درزمینه گرایش به زندگی شهری با یکدیگر همکاری کنند. چین از اتحادیه خواسته است تا برای برخورد با شمار روزافزون روستاییانی که برای زندگی بهتر به شهرها کوچ می کنند، به آن کشور کمک کند.

XS
SM
MD
LG