لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۶

پلیس: یک مظنون بمب گذاری های بوستون کشته شد


در آمریکا، پلیس در ایالت ماساچوست، امروز، جمعه، درعملیاتی گسترده، درگیر جستجو برای یافتن یکی از مظنونین بمب گذاری های روز دوشنبه ماراتون بوستون است. یک مظنون دیگر در این بمب گذاری ها دیشب در جریان تیراندازی با پلیس کشته شده بود.
به گزارش رسانه های جمعی، این دو مظنون، برادرانی هستند که تبار چچنی دارند.

مقامات می گویند مظنونی که در جریان بمب گذاری ها ماراتون بوسنی «کلاه سفید» به سر داشت و مظنون شماره ۲ نام گرفته است، «مسلح و خطرناک» است. پلیس به سکنه شهرک واترتاون، واقع در ۸ کیلومتری بوستون، هشدار داده است در خانه های خود بمانند و در را جز به روی پلیس باز نکنند. پلیس در تعقیب مظنون فراری، به عملیات جستجوی خانه به خانه مشغول است.

مجریان قانون در آمریکا می گویند دو مظنون بمب گذاری های روز دوشنبه در ماراتون بوسنی، دوبرادرچچن تبار دارای اجازه اقامت قانونی هستند، و هویت آنان را جوهر تسارنایف، ۱۹ ساله، و تامرلان تسارنایف، ۲۶ ساله، اعلام کرده اند.
چچن درگیر شورشی اسلامی است که با جنگ های جدائی طلبی همراه بوده است.

این دو برادر که محل سکونت آنان شهر کامبریج در ایالت ماساچوست است، یک خواهر دارند.

مقامات می گویند مظنون شماره یک، که در تصاویر اف بی آی کلاهی تیره رنگ به سر دارد، پنجشنبه شب در تیراندازی با پلیس مجروح شد، و پس از انتقال به بیمارستان، درگذشت.

مظنونین به سوی اتوموبیل پلیسی که آنان را حین فرار تعقیب می کرد ماده منفجره پرتاب کرده بودند.

کارولین پرسوتی خبرنگار صدای آمریکا در گزارش خود از نزدیکی صحنه عملیات پلیس، این عملیات را گسترده و شدید توصیف کرده است.


مقامات می گویند مظنون شماره یک، که در تصاویر اف بی آی کلاهی تیره رنگ به سر دارد، پنجشنبه شب در تیراندازی با پلیس مجروح شد، و پس از انتقال به بیمارستان، درگذشت.
اد دیویس کمیسر پلیس بوستون می گوید به اعتقاد او، مظنون فراری یک تروریست است و باید دستگیر شود.

در حال حاضر ورود و خروج در بسیاری از اماکن عمومی در بوستون و حومه های آن ممنوع و یا محدود شده است، و حمل و نقل عمومی نیز فعلا متوقف است. مدارس و کالج ها و دانشگاه های محل هم تعطیل است. مقامات حریم هوائی بوستون را نیز بسته اند.

دوال پاتریک فرماندار ایالت ماساچوست وضعیت را «جدی» توصیف کرده است و از مردم خواستار واکنشی متناسب با چنین وضعیتی شده است.

مقامات در بیمارستانی که مظنون شماره یک پس از مجروح شدن در تیراندازی با پلیس به آنجا منتقل شد می گویند علائمی حاکی از جراحات شرپنلی در بدن وی دیده می شود،که ممکن است ناشی از انفجار پس از بمب گذاری ها باشد.

وی در جریان تیراندازی های پس از کشته شدن یک مامور پلیس انستیتوی فنی ماساچوست، موسوم به «ام آی تی» و یک راهزنی مسلحانه متعاقب آن در نزدیکی شهرک واترتاون کشته شد.

یک چچنی جوان که در بوسنی زندگی می کند و می گوید خانواده تسارنایف را می شناسد به بخش روسی صدای آمریکا گفت این خانواده تا هشت سال پیش که به آمریکا آمدند در آسیای مرکزی زندگی می کردند.

منابع متعدد، ازجمله مدیر یک مدرسه در پایتخت جمهوری داغستان روسیه می گویند تساریانف ها قرقیزستانی الاصل و از قوم چچنی هستند. به گفته این مدیر مدرسه، هر دو برادر که محصل مدرسه او بودند، در سال ۲۰۰۲ راهی آمریکا شدند.

دوستان این دوبرادر از هردو به عنوان ورزشکارانین باهوش یاد می کنند و می گویند برادر بزرگتر به مشت زنی و برادر کوچکتر به کشتی گیری علاقه داشتند.

جوهر تسارایانف در سال ۲۰۱۱ در کمبریج از مدرسه ای فارغ التحصیل شد که پننج کیلومتر با مرکز شهر بوستون فاصله دارد.

یک دوست برادر کوچکتر به تلویزیون سی ان ان گفت هیچکس باور نمی کرد که وی یک تروریست باشد.
XS
SM
MD
LG