لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

دومین مظنون بمب گذاری های بوستون دستگیر شد


دومین مظنون در بمب گذاریهای ماراتون بوستون که در یک قایق پشت خانه ای در شهرک واترتاون در حومه بوستون پنهان شده بود، پس از محاصره در جریان استفاده پلیس از رباطی که برای تحقیق فرستاده بود دستگیر شده است.

مظنون که به گزارش فاکس نیوز، مجروح شده بود ، پس از به گفته یکی از همسایگان در جریان عملیاتی دستگیر شد که با تیراندازی و انفجارهای توام با استفاده از نارنجک های گیج کننده همراه بود .

پلیس جوهر تسارایانف نوزده ساله را پس از عملیات توام با جستجوئی گسترده دستگیر و به بیمارستان برد.

شدت جراحات وی مشخص نیست اما بعضی گزارش های خبری حاکی است که وی در وضعیتی وخیم تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

گزارش های تلویزیونی از شهرک واترتاون، در حومه بوستون، سکنه محل را نشان می دهد که در واکنشی توام با فریادهای شادی، از پایان موفقیت آمیز این عملیات ابراز خشنودی می کنند. برادر وی، سحرگاه دیروز، جمعه، در جریان تیراندازی با پلیس کشته شده بود.

پلیس می گوید از سه نفر دیگر نیز در شهر نیوبدفورد در ایالت ماساچوست در ارتباط با بمب گذاری ها بازجوئی شده است.

پرزیدنت اوباما، که لحظه به لحظه در جریان عملیات قرار گرفته بود در ساعت ده شب به وقت واشنگتن با حضور در اتاق کنفرانس های خبری کاخ سفید از تلاش های پلیس، و خویشتن داری و روحیه قوی بوستونی ها، در جریان عملیاتی که شهرشان را تا مرز تعطیلی تحت الشعاع قرار داده بود، ابراز قدردانی کرد.

پرزیدنت اوباما گفت این دو بمب گذار شکست خوردند زیرا مردم آمریکا نشان دادند تروریسم را رد می کنند.

پرزیدنت اوباما همچنین گفت در باره انگیزه این دو جوانی که در آمریکا بزرگ شدند و در این کشور درس خواندند، به ارتکاب این جنایت هولناک، پرسش های فعلا بی پاسخی وجود دارد، که انتظار می رود تحقیقات بعدی بسیاری از آنها را روشن کند.

به گزارش رسانه های جمعی،هر دو مظنون، برادرانی هستند که تبار چچنی دارند.
چچن درگیر شورشی اسلامی است که با جنگ های جدائی طلبی همراه بوده است.

پلیس پیشتر به سکنه شهرک واترتاون، واقع در ۸ کیلومتری بوستون، هشدار داده است در خانه های خود بمانند و در را جز به روی پلیس باز نکنند.

چچن درگیر شورشی اسلامی است که با جنگ های جدائی طلبی همراه بوده است.

این دو برادر که محل سکونت آنان شهر کامبریج در ایالت ماساچوست است، یک خواهر دارند.

مظنون شماره یک، که در تصاویر اف بی آی کلاهی تیره رنگ به سر دارد، پنجشنبه شب در تیراندازی با پلیس مجروح شد، و پس از انتقال به بیمارستان، درگذشت.

مظنونین به سوی اتوموبیل پلیسی که آنان را حین فرار تعقیب می کرد ماده منفجره پرتاب کرده بودند.

کارولین پرسوتی خبرنگار صدای آمریکا در گزارش خود از نزدیکی صحنه عملیات پلیس، این عملیات را گسترده و شدید توصیف کرده بود.


اد دیویس کمیسر پلیس بوستون گفته بود به اعتقاد او، مظنون فراری یک تروریست است و باید دستگیر شود.

روز جمعه ورود و خروج در بسیاری از اماکن عمومی در بوستون و حومه های آن ممنوع و یا محدود شده بود، مدارس و کالج ها و دانشگاه های محل هم تعطیل کرده بودند. مقامات حریم هوائی بوستون را نیز بسته بودند.

مقامات در بیمارستانی که مظنون شماره یک پس از مجروح شدن در تیراندازی با پلیس به آنجا منتقل شد می گویند علائمی حاکی از جراحات شرپنلی در بدن وی دیده می شود،که ممکن است ناشی از انفجار پس از بمب گذاری ها باشد.

وی در جریان تیراندازی های پس از کشته شدن یک مامور پلیس انستیتوی فنی ماساچوست، موسوم به «ام آی تی» و یک راهزنی مسلحانه متعاقب آن در نزدیکی شهرک واترتاون کشته شد.

یک چچنی جوان که در بوسنی زندگی می کند و می گوید خانواده تسارنایف را می شناسد به بخش روسی صدای آمریکا گفت این خانواده تا هشت سال پیش که به آمریکا آمدند در آسیای مرکزی زندگی می کردند.

منابع متعدد، ازجمله مدیر یک مدرسه در پایتخت جمهوری داغستان روسیه می گویند تساریانف ها قرقیزستانی الاصل و از قوم چچنی هستند. به گفته این مدیر مدرسه، هر دو برادر که محصل مدرسه او بودند، در سال ۲۰۰۲ راهی آمریکا شدند.

دوستان این دوبرادر از هردو به عنوان ورزشکارانین باهوش یاد می کنند و می گویند برادر بزرگتر به مشت زنی و برادر کوچکتر به کشتی گیری علاقه داشتند.

جوهر تسارایانف در سال ۲۰۱۱ در کمبریج از مدرسه ای فارغ التحصیل شد که پننج کیلومتر با مرکز شهر بوستون فاصله دارد.

یک دوست برادر کوچکتر به تلویزیون سی ان ان گفت هیچکس باور نمی کرد که وی یک تروریست باشد.
XS
SM
MD
LG