لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

ترامپ بار دیگر به پرسش‌های دادستان کل نیویورک پاسخ می‌دهد


دونالد ترامپ - آرشیو
دونالد ترامپ - آرشیو

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، روز پنجشنبه به دفتر دادستان‌کل نیویورک وارد شد تا برای دومین بار با ادای سوگند در مورد اتهامات کلاه‌برداری در مورد شرکتش، پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وکیل آقای ترامپ گفت که موکلش این بار به جای استناد به متمم پنجم قانون اساسی و پاسخ ندادن به پرسش‌ها، قصد دارد این بار به پرسش‌های دادستانی پاسخ دهد.

آلینا هابا در بیانیه‌ای گفت که ترامپ «نه تنها مایل است، بلکه مشتاق است امروز در برابر دادستان کل شهادت دهد. او در موضع خود مصمم است که چیزی برای پنهان کردن ندارد و مشتاقانه منتظر دادن توضیح به دادستان‌کل در مورد موفقیت بزرگ شرکت چند میلیارد دلاری خود است.»

لتیتیا جیمز، دادستان‌کل نیویورک، در سال گذشته از دونالد ترامپ شکایت کرد. او مدعی است که آقای ترامپ و خانواده‌اش، بانک‌ها و شرکای تجاری را با دادن اطلاعات نادرست درباره ارزش دارایی خالص و ارزش دارایی‌هایی مانند هتل‌ها و زمین‌های گلف گمراه کرده‌اند.

این شکایت با اتهامات کیفری که دادستان منطقه منهتن علیه دونالد ترامپ مطرح کرده است و هفته گذشته منجر به تفهیم اتهام تاریخی او شد، ارتباطی ندارد. رئیس جمهوری آمریکا دو هفته پیش به عنوان متهم در پرونده جنجالی پرداخت حق السکوت به ستاره فیلم‌های پورن در دادگاهی دیگر در نیویورک حضور یافت. در آن پرونده آقای ترامپ رسما برای ۳۴ مورد تفهیم اتهام شد. برای آن پرونده آقای ترامپ در ماه دسامبر محاکمه خواهد شد.

آقای ترامپ صبح پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی شکایت دادستان کل نیویورک را مانند پرونده‌های مربوط به «دخالت در انتخابات» پیشین ریاست جمهوری «مضحک» خواند.

ترامپ بیشتر در ۱۰ اوت با وکلای جیمز ملاقات کرد، اما از پاسخ دادن به همه سؤالات به جز سوالات مربوط به رویه‌ قضایه خودداری کرد و بیش از ۴۰۰ بار به حقوق خود در متمم پنجم قانون اساسی استناد کرد.

XS
SM
MD
LG