لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

اشاره پرزیدنت ترامپ به ایران در موضع‌گیری درباره نقش سران عربستان در قتل خاشقجی


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه گفت ایالات متحده قصد دارد همچنان «همکار ثابت قدم» عربستان بماند، حتی اگر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، از قتل جمال خاشقجی اطلاع داشته است. او در موضع رسمی خود چند بار به ایران اشاره کرد.

به گزارش رویترز، پرزیدنت ترامپ در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد، در مورد ایستادن در کنار عربستان، به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و این رژیم را مسئول «جنگ نیابتی خونین علیه عربستان در یمن» خواند.

دونالد ترامپ در اطلاعیه خود وی نوشت: «ایران قصد بی ثبات کردن دموکراسی شکننده عراق را دارد، و از گروه تروریستی حزب الله حمایت می کند و اسد را که به گفته او میلیون ها نفر از شهروندانش را کشته است، تقویت می کند... ایران مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل می گوید، بزرگترین حامی تروریسم است، و آمریکائیان و افراد بی‌گناه را در خاورمیانه کشته است... عربستان با خوشحالی حاضر است از یمن عقب نشینی کند، اگر ایرانی ها موافقت کنند که یمن را ترک کنند.»

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود جمع بندی خود درباره نقش سران عربستان در قتل جمال خاشقجی را روز سه شنبه منتشر می کند.

خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، مقیم آمریکا بود و در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، مطالب انتقادی از دولت عربستان می نوشت. او روز دو اکتبر امسال، برای آخرین بار، در لحظه ورود به کنسولگری عربستان در استانبول دیده شد و سرانجام عربستان تایید کرد که وی در کنسولگری به قتل رسید.

به گزارش رویترز، دولت ترامپ در بیانیه خود درباره قتل خاشقجی اشاره داشت که او هیچ قصدی برای لغو قراردادهای نظامی با ریاض ندارد.

دونالد ترامپ نوشت: «اگر ما به طور احمقانه این قراردادها را لغو کنیم، روسیه و چین ذینفعان بزرگ خواهند بود.»

دونالد ترامپ در این اطلاعیه قتل خاشقجی را بسیار بد توصیف کرد و گفت:‌ «کشور ما از آن چشم پوشی نخواهد کرد و هم اکنون علیه کسانی که شناخته شده اند که در قتل او دست داشته اند، اقدام کرده است... دستگاه اطلاعاتی آمریکا به ارزیابی همه اطلاعات ادامه می دهد، اما ممکن است که ولیعهد از این ماجرای غم انگیز باخبر بوده است؛ شاید با خبر بود شاید هم نه.»

شماری از قانونگذاران آمریکایی در واکنش به قتل جمال خاشقجی خواستار لغو قراردادهای نظامی آمریکا با ریاض شده اند.

دونالد ترامپ در اطلاعیه خود عربستان را «متحد بزرگ» آمریکا در «مبارزه بسیار مهم با ایران» خوانده است.

پیشتر، رسانه های آمریکایی به نقل از منابع مطلع گزارش داده بودند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان دستور قتل خاشقجی را داده است. اما بعدا وزارت خارجه آمریکا گفت هنوز دولت در این باره نتیجه ای نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG