لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

نتانیاهو دعوت کاخ سفید برای دیدار با اوباما را رد کرد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است مایل نیست در فضای انتخاباتی آمریکا مداخله کند
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است مایل نیست در فضای انتخاباتی آمریکا مداخله کند

مناسبات پرتلاطم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه دستخوش بحران جدیدی شد. نتانیاهو ساعاتی قبل از رسیدن جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا به اسرائیل دعوت کاخ سفید را رد کرد.

تصمیم نتانیاهو به رد دعوت کاخ سفید برای دیدار با اوباما در واشنگتن در اواخر ماه جاری میلادی و این که دولت اوباما از طریق رسانه های خبری از آن مطلع شده، کاخ سفید را "شگفت زده" کرد.

دفتر نخست وزیری اسرائیل ضمن دفاع از این تصمیم گفت نتانیاهو "مایل به مداخله در فضای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیست."

اوباما و نتانیاهو روابط پرتنشی را پشت سر گذاشته اند، که با مخالفت نتانیاهو با توافق اتمی ایران به اوج رسید.

اما دو رهبر سعی کرده اند در ماه های گذشته اختلاف نظرهایشان را کنار بگذارند و روی یک بسته دفاعی ده ساله به اسرائیل و همچنین تحکیم روابط کار کنند.

جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا که به خاورمیانه سفر کرده روز سه شنبه از امارات متحده عربی وارد اسرائیل شد تا با نتانیاهو ملاقات کند. او همچنین روز چهارشنبه با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات خواهد کرد.

آقای بایدن روز سه شنبه با شیمون پرز رئیس جمهوری پیشین اسرائیل ملاقات کرد. سفر قبلی بایدن به اسرائیل در سال ۲۰۱۰ تحت الشعاع اعلام شهرک سازی های جدید اسرائیل در اراضی مورد مناقشه شرق اورشلیم قرار گرفت.

دیدار این بار او از اسرائیل همراه شده است با اذعان اوباما بر این نکته که تا قبل از پایان دوره ریاست جمهوری او در ژانویه ۲۰۱۷، توافق صلحی میان اسرائیل و فلسطینی ها در راه نخواهد بود.

کاخ سفید گفته است که بایدن در این سفر به دنبال مذاکرات صلح نیست. پیش بینی می شود که محور مذاکرات دو طرف عمدتا بر بسته نظامی ده ساله آمریکا به اسرائیل متمرکز باشد. در حال حاضر آمریکا سالانه سه میلیارد و یکصد میلیون دلار کمک های نظامی به اسرائیل می کند. مبارزه با داعش یکی دیگر از موضوعات گفت و گو میان معاون ریاست جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل است.

XS
SM
MD
LG