لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

رشد شهرک‌سازی‌های اسرائیل در دوران اوباما به رغم مخالفت او


دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید - ۱۸ آبان ۱۳۹۴
دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید - ۱۸ آبان ۱۳۹۴

هفت سال پیش، رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنانی خطاب به جهان عرب هشدار داد که شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی امید رسیدن به صلح را کم‌رنگ می‌کند و سپس اعلام کرد زمان توقف این شهرک‌سازی‌ها فرا رسیده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه در گزارشی از اورشلیم با این مقدمه نوشت، در حالی که دوران ریاست جمهوری باراک اوباما رو به اتمام است و تا چند ماه دیگر کاخ سفید را ترک خواهد کرد، اما این وعده او هنوز به حقیقت نپیوسته است.

وی نه تنها موفق به توقف شهرک‌سازی اسرائیل نشد، بلکه به رغم مخالفت‌‌های پی در پی کاخ سفید و محکوم کردن آن به عنوان مانعی برای ازسرگیری مذاکرات صلح، شاهد افزایش شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری رود اردن و بخش شرقی اورشلیم بود.

آسوشیتدپرس با استناد به آمارهای دولت اسرائیل که به دست این خبرگزاری رسیده است، می‌نویسد که با فشار و حمایت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، پروژه‌های ساخت و ساز حتی بیش از میزانی بوده که در دولت قبل از اوباما انجام شده بود.

به رغم مخالفت اسرائیل با درخواست واشنگتن برای توقف شهرک‌سازی در اراضی اشغالی و اختلاف‌ نظرهای اوباما و نتانیاهو بر سر برخی مسائل، از جمله توافق هسته‌ای با ایران، کاخ سفید همواره بر پایبندی خود در دفاع از اسرائیل تاکید کرده است.

هفته گذشته و در آخرین مورد از اقدامات دولت باراک اوباما برای اطمینان خاطر دادن به اسرائیل، متحد مهم آمریکا در منطقه، توافق بزرگترین کمک‌های نظامی ایالات متحده به آن کشور به میزان ۳۸ میلیارد دلار در یک دوره ۱۰ ساله، نهایی شد.

XS
SM
MD
LG