لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

پرزیدنت ترامپ: زمان مشخصی برای غیرهسته ای شدن کره شمالی تعیین نشده است


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت زمان مشخصی برای غیرهسته ای شدن کره شمالی تعیین نشده است. او این سخنان را روز سه شنبه در کاخ سفید و در حالی که در آن روز میزبان اعضای کنگره آمریکا بود، اعلام کرد.

پیشتر در یکم ژوئیه سال جاری، رویترز به نقل از جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گزارش داده بود که بخش اعظم برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی ظرف یک سال می تواند برچیده شود.

دونالد ترامپ که سخنانش در کنفرانس اخیر خبری مشترک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مورد انتقاد شماری از قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات قرار گرفته بود، صبح روز چهارشنبه در یک توییت گفت که دیدارش با ولادیمیر پوتین «در دراز مدت حتی یک موفقیت بزرگتر» خواهد بود، چرا که مسکو، به گفته او، حاضر است به آمریکا در مورد کره شمالی کمک کند.

به گزارش نشریه هیل، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی با رهبر کره شمالی دیدار کرد و دو رهبر بر سر غیرهسته ای شدن کره شمالی در ازای ارائه تضمین های امنیتی به پیونگ یانگ، که بر اساس اخبار رسانه های آمریکا، جزئیات آن معلوم نیست، توافق کردند. با این حال، برخی گزارش ها می گویند کره شمالی به توسعه زرادخانه هسته ای خود ادامه می دهد.

ناتو

پرزیدنت ترامپ به خبرنگاران گفت که مذاکراتش با رهبران کشورهای عضو ناتو در بروکسل نیز موفقیت آمیز بوده است. او صبح سه شنبه نیز در توئیتی نوشت که مذاکرات پربارتری با همتای روس خود داشته است.

او همچنین از رسانه ها انتقاد کرد و گفت: «رسانه ها مذکرات [در مورد ناتو] را کاملا غیر دقیق پوشش دادند. آنها گزارش دادند که من به برخی بی احترامی کردم. خوب اگر درخواست پرداخت معوقه هایشان بی احترامی است، خوب من این کار را کردم. اما با اتمام مذاکرات همه خرسند بودند.»

رئیس جمهوری آمریکا طی سفرش در پاسخ به شبکه سی.بی.اس که از او پرسید که چه کشوری دشمن اصلی آمریکا است؟ گفت: «ما دشمنان بسیاری داریم، به نظرم نحوه تجارت اتحادیه اروپا با ما دشمنی است.»

اما در واشنگتن، سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، به متحدین اروپا اطمینان داد که آنها دوستان آمریکا هستند: «باید به دوستانمان در اروپا بگویم که آمریکا برای ناتو ارزش قائل است. یکی از موفقترین پیمان های نظامی جهان است. ما معتقدیم که کشورهای اتحادیه اروپا دوستانمان هستند و نه روسیه.»

برخی از کارشناسان معتقدند که متحدان اروپایی آمریکا از سخنان پرزیدنت ترامپ ناخرسندند. کارشناسان همچنین می گویند از میزان حمایت آمریکا از ناتو چیزی کاسته نشده است.

برخی از کشورهای منتظر اقدام بعدی آمریکا هستند که ببیند که آیا واشنگتن در رزمایشهای آتی مشترک با اعضای ناتو شرکت خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG