لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

مقامات آمریکایی علیه یک مرد نیویورکی به دلیل تهدید جانی دونالد ترامپ اعلام جرم کردند


دونالد ترامپ و همسرش ملانیا - آرشیو
دونالد ترامپ و همسرش ملانیا - آرشیو

مقامات در آمریکا علیه یک مرد نیویورکی در روز دوشنبه به دلیل تهدید به قتل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، اعلام جرم کیفری کردند.

به گزارش رویترز، این مرد زمانی از دونالد ترامپ به عنوان «هیتلر» یاد کرده بود.

دادستان‌ها گفتند که متهم، توماس ولنیکی نام دارد و ۷۲ ساله است. طبق این گزارش، او تهدید کرده بود که «هر کاری از دستم بر بیاید» برای اطمینان از مرگ ترامپ انجام می‌دهد.

گزارش شده است که او یک بار نیز در مورد تدابیر حفاظتی سازمان «سرویس مخفی» برای روسای جمهوری سابق و فرزندانشان، پرس و جو کرده بود.

علیه ولنیکی به اتهام تهدید به قتل، آدم ربایی و وارد کردن صدمه بدنی به ترامپ اعلام جرم شده است.

این پرونده در حالی مطرح شده است که رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنان ادعاهای نادرستی مبنی بر این که «تقلب گسترده» در رای گیری باعث شد که وی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته به جو بایدن ببازد، مطرح می‌کند.

گروهی از حامیان ترامپ در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در تلاشی ناموفق برای لغو نتایج انتخابات به ساختمان کنگره ایالات متحده حمله کردند.

دادستان‌ها می‌گویند که ولنیکی در چندین ارتباط داوطلبانه با پلیس کنگره آمریکا و سرویس مخفی ایالات متحده، بین ژوئیه ۲۰۲۰ و دسامبر ۲۰۲۱، در دوران ریاست جمهوری ترامپ و پس از آن، علاقه خود را نسبت به مرگ ترامپ ابراز کرده بود.

رویترز می‌نویسد که ظاهرا ولنیکی در مصاحبه‌ای در ژوئیه ۲۰۲۰ به پلیس کنگره آمریکا گفته بود که اگر ترامپ در انتخابات شکست بخورد و از کناره‌گیری امتناع کند، «سلاح به دست خواهد آورد» و «او را پائین خواهد کشید.»

دادستان‌ها گفتند که ولنیکی در حوالی ۴ ژانویه ۲۰۲۱ با سرویس مخفی تماس گرفت و ترامپ و ۱۲ حامی ناشناس او در کنگره را تهدید به کشتن کرد و به جایزه‌اس ۳۵۰هزار دلاری اشاره کرد.

ولنیکی گفت: «من هر کاری از دستم بر بیاید انجام خواهم داد تا ترتیب [ترامپ] و ۱۲ میمونش را بدهم. فردا [ترامپ] در جورجیا خواهد بود، شاید من [هم] باشم.»

ترامپ در آن روز از ایالت جورجیا بازدید کرد تا به نفع دو سناتور جمهوری‌خواه که می‌خواستند بار دیگر انتخاب شوند، تبلیغ کرد. آنها همان در انتخابات شکست خوردند و جمهوری‌خواهان اکثریت سنا را از دست دادند. ولینکی چند تهدید دیگر را نیز علیه ترامپ و خانواده‌اش مطرح کرده است.

XS
SM
MD
LG