لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

دادستان کل نیویورک دونالد ترامپ و دو فرزند بزرگ او را برای ارائه شهادت احضار کرد


دونالد ترامپ و دخترش ایوانکا - آرشیو
دونالد ترامپ و دخترش ایوانکا - آرشیو

دفتر دادستانی کل نیویورک دوشنبه شب ۱۳ دی تایید کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا و دو فرزند بزرگ او، ایوانکا و دونالد ترامپ جونیور را احضار کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادستانی کل نیویورک خواستار آن شده تا آنها در پرونده مربوط به تحقیقات درباره روش‌های کسب و کار این خانواده، شهادت دهند.

دفتر لتیشا جیمز دادستان کل نیویورک، در سندی که به دادگاه داده، آورده که اخیرا برای این افراد احضاریه‌هایی صادر کرده و به دنبال دریافت شهادت آنها و مدارکشان در خصوص تحقیقات مدنی چندین ساله از ترامپ و شرکت او است.

این تحقیقات شامل مواردی از جمله «ارزش گذاری املاک تحت مالکیت یا کنترل» ترامپ و شرکتش است.

آسوشیتدپرس درباره اسناد حقوقی مربوط به روز دوشنبه می‌نویسد که این اولین باری است که بازپرسان به طور علنی فاش می‌کنند که در جستجوی دریافت اطلاعات از ایوانکا و دونالد ترامپ جونیور هستند. هر دو نفر از متحدان قابل اعتماد پدرشان هستند و از مدیران ارشد او در «سازمان ترامپ» بوده‌اند که متعلق به این خانواده است.

پیشتر در ماه گذشته میلادی گزارش شده بود که دفتر دادستانی نیویورک از ترامپ درخواست کرده است تا تحت سوگند، شهادت دهد.

دادستان نیویورک که یک دموکرات است، بیش از دو سال را صرف تحقیق روی این موضوع کرده که آیا «سازمان ترامپ» بانک‌ها و مقامات مالیاتی را گمراه کرده بوده است یا خیر. دادستان کل نیویورک این مسئله را بررسی می‌کند که آیا «سازمان ترامپ» برای به دست آوردن شرایط مطلوب دریافت وام، ارزش املاکش را بزرگ‌نمایی کرده یا خیر، و آیا برای پرداخت مالیات کمتر، قیمت‌ها را کوچک‌نمایی کرده است یا نه.

ماه گذشته میلادی، آقای ترامپ از جیمز در دادگاه فدرال شکایت کرد و به دنبال پایان دادن به تحقیقات او بود. رئیس جمهوری پیشین آمریکا، پیشتر نیز تحقیقات جیمز را به عنوان بخشی از آنچه وی آن را «ساحره‌گیری» خوانده، محکوم کرد.

تحقیقات جیمز به موازات تحقیقات کیفری مشابه دفتر دادستانی منطقه منهتن نیویورک پیش می‌رود.

اگرچه تحقیقات مدنی جیمز جدا از تحقیقات کیفری دادستانی منهتن است، اما دفتر جیمز در هر دو موضوع دخیل بوده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که این بسیار نادر است که سازمان‌های مجری قانون، برای کسب شهادت از شخصی که تحت تحقیقات کیفری نیز قرار دارد، در یک پرونده مشابه مدنی، احضاریه صادر کنند چرا که شخصی که تحت تحقیقات جنایی قرار دارد می‌تواند به سادگی با استناد به «متمم پنجم» از حق خود برای سکوت استفاده کند.

به نوشته این خبرگزاری، بعید است که وکلای ترامپ اجازه شهادت او زیر سوگند را بدهند مگر اینکه مطمئن باشند که ارائه شهادت بعدا نمی‌تواند علیه او در یک پرونده کیفری مورد استفاده قرار گیرد.

هر دو تحقیقات (کیفری و مدنی) تا حدی به ادعاهای مطرح شده در گزارش‌های خبری و وکیل شخصی سابق ترامپ، مایکل کوهن مربوط می شوند که گفته‌‌ آقای ترامپ سابقه ارائه اطلاعات نادرست درباره ارزش دارایی‌هایش را داشته است. رئیس جمهوری پیشین آمریکا این ادعاها را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG