لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

دونالد ترامپ همه اتهامات مطرح شده علیه خود را رد و اعلام «بی‌گناهی» کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده عصر سه‌شنبه، چهارم آوریل با حضور در دادگاه منهتن، بعد از تفهیم اتهام ضمن بی‌گناه دانستن خود، همه ۳۴ فقره اتهام «جعل مدارک تجاری» که علیه او مطرح شده را رد کرد.

جزییات ۳۴ اتهامی که آقای ترامپ با آن روبرو است، منتشر نشده و فقط به پرونده پرداخت حق‌السکوت به خانم «استورمی دانیلز»، «بازیگر فیلمهای پورن» در رسانه‌ها اشاره شده است.

هیئت عالی منصفه در دادگاه ناحیه منهتن شهر نیویورک روز ۱۰ فروردین صدور کیفرخواست علیه دونالد ترامپ به اتهام پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر سابق پورن را تایید کرد.

دونالد ترامپ به همراه وکلای خود راس ساعت ۱:۳۰ به وقت محلی در دادستانی نیویورک حاضر شد و در برابر «خوان مانوئل مرچان»، قاضی پرونده قرار گرفت.

با موافقت دادستان، هنگام حضور ترامپ در دادگاه از دست بند استفاده نشد اما او نیز مانند هر متهم دیگری انگشت‌نگاری شد. قاضی پرونده، حضور دوربین تصویربرداری و پوشش خبری رسانه‌ها در جلسه دادرسی را ممنوع کرد، اما به شماری از عکاسان خبری اجازه داد تا از این رخداد تاریخی عکسبرداری کنند.

جو تاکوپینا، وکیل آقای ترامپ، روز سه‌شنبه گفت که این پرونده از اساس محکمه‌پسند نیست و هیچ هیئت منصفه‌ای آن را نخواهد پذیرفت. او افزود: «این پرونده و شیوه دادرسی آن نکات ناشناخته فراوانی دارد چون بی‌سابقه است.»

این اولین بار در تاریخ ایالات متحده است که علیه یک رئیس جمهوری سابق اعلام جرم می‌شود.

برخی دموکراتها انتظار دارند که این روند حقوقی در جریان نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ تاثیر منفی بگذارد، اما برخی هم می‌گویند،‌ دونالد ترامپ از این موقعیت، برای تبلیغات انتخاباتی خود استفاده خواهد کرد.

تحقیقات دیگری نیز دربارۀ دونالد ترامپ و نقش او در حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان گنگره و وجود اسناد محرمانه در محل اقامت او در فلوریدا در جریان است.

کاخ سفید از بحث در مورد ترتیبات امنیتی خودداری اما اعلام کرد که دولت آماده است تا در صورت بروز اعتراضات به نفع یا علیه ترامپ و آلوین براگ، دادستان منطقه،واکنش مناسب نشان دهد.

کارین ژان پی‌یر سخنگوی کاخ سفید همزمان با برگزاری جلسه تفهیم اتهام ترامپ، گفت که این موضوع برای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در «اولویت» نیست.

جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا روز دوشنبه در جریان بازدید از کارخانه‌ای در «مینه سوتا» در پاسخ به سوالی درباره احتمال وقوع ناآرامی در نیویورک همزمان با حضور دونالد ترامپ در این شهر گفت: «من به اداره پلیس نیویورک ایمان دارم.»

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا قبل از برگزاری جلسه تفهیم اتهام، در شبکه اجتماعی خود، «تروث»، نوشت که این اتفاق «خیلی سوررئال» است، آن‌ها قصد دارند مرا بازداشت کنند. نمی‌توانم باور کنم که این اتفاق در آمریکا می‌افتد.

طرفداران و مخالفان ترامپ از صبح سه‌شنبه در برابر ساختمان دادگاه محل تفهیم اتهام او تجمع کردند.

قبل از جلسه دادگاه، تظاهرکنندگان طرفدار ترامپ با برخی از مخالفان او در پارکی روبروی ساختمان دادگاه درگیر شدند.

اریک آدامز، شهردار نیویورک خطاب به کسانی که قصد داشتند برای اعتراض به آنجا بروند گفت: «پیام ما روشن و ساده است: خود را کنترل کنید. نیویورک خانه ما است و زمین بازی برای بروز خشم شما نیست.»

از زمان اعلام کیفرخواست علیه آقای ترامپ، ستاد انتخاباتی او اعلام کرد که ۸ میلیون دلار جمع آوری کرده و بیش از ۱۶ هزار داوطلب را نام‌نویسی کرده است.

نظرسنجی‌های اولیه نشان می‌دهد که دونالد ترامپ در رقابت برای نامزدی ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ جمهوری خواهان پیشتاز است و تلاش می‌کند تا به کاخ سفید بازگردد.

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که با هواپیمای خصوصی خود از فلوریدا به نیویورک آمده بود،پس از پایان جلسه دادگاه با همان هواپیما به اقامتگاه خصوصی‌اش در پالم‌بیچ ایالت فلوریدا برگشته و قرار است در جمع هواداران خود سخنرانی کند.

XS
SM
MD
LG