لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

برادرزاده جان اف کندی می‌خواهد نامزد حزب دموکرات و رقیب احتمالی جو بایدن در انتخابات شود


سخنرانی رابرت اف کندی جونیور در مخالفت با واکسن – بنای یادبود لینکلن، واشنگتن – بهمن ۱۴۰۰
سخنرانی رابرت اف کندی جونیور در مخالفت با واکسن – بنای یادبود لینکلن، واشنگتن – بهمن ۱۴۰۰

برادرزاده جان اف کندی، رئیس جمهوری فقید آمریکا، از کسانی است که قصد دارد نامزد حزب دموکرات در انتخابات شود. اگر جو بایدن برای انتخابات آینده نامزد شود، برادر زده کندی فقید رقیب او خواهد شد.

رابرت اف کندی جونیور، که از مخالفان سرسخت واکسیناسیون است، ۶۹ سال دارد، فرزند رابرت اف کندی است. رابرت کندی برادر جان اف کندی رئیس جمهوری پیشین آمریکاست که خود سمت هایی چون دادستان کل آمریکا و سناتور نیویورک برعهده داشت و در مسیر کسب نامزدی حزب دموکرات، در سال ۱۹۶۸ ترور شد.

رابرت اف کندی جونیور که اینک اعلام نامزدی کرده، به تردید درباره واکسن معروف است. به نوشته سی‌ان‌ان، او ادعاهای بی پایه‌ای را درباره ارتباط واکسن و ابتلای کودکان به اوتیسم ترویج کرده، و سازمان موسوم به «دفاع از سلامت کودکان» را به راه انداخته که مخالف واکسن است.

رابرت اف کندی جونیور همچنین با واکسن کرونا مخالفت کرده و بارها در مجامع عمومی نحوه برخورد دولت فدرال با همه‌گیری کرونا را به باد انتقاد گرفته است.

این در شرایطی است که سه عضو خانواده او کاتلین کندی تاونزند (خواهر)، جوزف پ کندی دوم (برادر) و خواهرزاده میو کندی مک کین در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸)، در مقاله‌ای در نشریه پولیتیکو دیدگاه‌های او را در مخالفت با واکسن به شدت محکوم کردند. در این مقاله آمده بود: «او عضو یک کارزار نشر اطلاعات نادرست بود که پیامدهای دلخراش و مرگباری دارد.»

ٰرابرت کندی جونیور در سال گذشته میلادی در یک سخنرانی در بنای یادبود لینکلن در شهر واشنگتن، در مخالفت با واکسن به آلمان نازی استناد کرد. در واکنش به این عقاید، اینستاگرام حدود دو سال پیش حساب او را «برای به اشتراک گذاشتن مکرر ادعاهای رد شده درباره ویروس کرونا یا واکسن ها» بست.

آقای کندی ماه گذشته در توئیتی اعلام کرد که در حال بررسی نامزدی ریاست جمهوری است، و نوشت: «اگر بتوانم پول کافی جمع کنم و افراد کافی را برای پیروزی بسیج کنم، در رقابت شرکت خواهم کرد.»

او در وب سایتش ضمن درخواست کمک مالی نوشت: «به بابی اجازه دهید بداند که می‌خواهید رهبری او را در کاخ سفید ببینید.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار عکسی از رابرت اف کندی جونیور که در آن پشت صحنه یک برنامه جمهوری‌خواهان دیده می‌شود، نوشت شماری از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در این برنامه راجر استون، از متحدان رئیس جمهوری پیشین آمریکا، مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید و شارلین بولینجر شخصیت مخالف واکسن، بودند.

داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از یک سال قبل از انتخابات با هم حزبی‌های خود رقابت می‌کنند و در نهایت دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در دو مجمع سالانه جداگانه، نامزد نهایی هر حزب رسما معرفی می‌شود.

معمولا رئیس جمهوری که در کاخ سفید حضور دارد، در صورت تمایل برای نامزدی دوباره، راه سختی برای کسب نامزدی حزب خودش ندارد. البته جو بایدن هنوز اعلام نکرده برای انتخابات ۲۰۲۴ نامزد خواهد شد یا خیر.

از حزب جمهوریخواه تاکنون دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، رسما کارزار انتخاباتی را آغاز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG