لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

وکلای ترامپ: او تسلیم قانون می‌شود؛ ترامپ: من بیگناه هستمساعاتی بعد از رای هیات منصفه که دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق را متهم شناخت، وکلای او اعلام کردند آقای ترامپ تسلیم دادستانی خواهد شد.

بامداد جمعه، یکی از وکلای ترامپ به ان بی سی گفت که دونالد ترامپ خود را در ابتدای هفته آینده به دادگاه منهتن تسلیم می‌کند.

این نخستین بار است که یک رئیس جمهوری سابق ایالات متحده با یک اتهام کیفری مواجه می‌شود.

پنجشنبه شب اعلام شد هیات منصفه عالی او را متهم تشخیص داد.

براساس قانون، اکنون دونالد ترامپ مانند هر متهمی باید در دادستانی حاضر شود و مراحل قانونی از جمله انگشت‌نگاری را انجام بدهد.

آقای ترامپ در نخستین واکنش به این اعلام نظر، این اتهام را سیاسی دانست و گفت «این اتهام‌زنی» نتیجه عکس خواهد داشت و این «نیرنگ دموکرات‌هاست». او همچنین گفت: من کاملا بی‌گناه هستم و اتهام علیه من در راستای دخالت در نتیجه انتخابات و رویکرد تعقیب سیاسی است.

استورمی دنیلز ستاره فیلم‌های پورن، می‌گوید در سال ۲۰۰۶ با آقای ترامپ رابطه داشت. دادستانی نیویورک می‌گوید آقای ترامپ در پرونده پرداخت حق السکوت به استورمی دنیلز متهم است.
استورمی دنیلز ستاره فیلم‌های پورن، می‌گوید در سال ۲۰۰۶ با آقای ترامپ رابطه داشت. دادستانی نیویورک می‌گوید آقای ترامپ در پرونده پرداخت حق السکوت به استورمی دنیلز متهم است.

هیات منصفه عالی که در ماه ژانویه توسط آلوین براگ دادستان منهتن تشکیل شد، به بررسی شواهدی درباره نقش ترامپ در پرداخت پول به «استورمی دنیلز» ستاره فیلم‌های پورن چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ تشکیل شد. این هیات منصفه پنجشنبه شب تشخیص داد که دونالد ترامپ در این مورد متهم است و دادستانی می‌تواند به اتهام علیه او رسیدگی کند.

دو هفته پیش هم دونالد ترامپ پیش بینی کرده بود که بازداشت می‌شود و از هواداران خود خواسته بود در نیویورک جمع شوند اما هفته پیش تجمع بزرگی شکل نگرفت. اینکه که هیات منصفه ترامپ را متهم شناخته، پلیس نیویورک از آماده‌باش برای برخورد با هرگونه آشوب خبر داده است.

هنوز جزئیات کیفرخواست علیه دونالد ترامپ محرمانه است اما برخی منابع آمریکایی می‌گویند او به بیش از سی مورد متهم می‌شود.

پیشتر، دونالد ترامپ گفته بود با وجود این پرونده، او به فعالیت خود به عنوان نامزد انتخابات ادامه خواهد داد. آقای ترامپ که در انتخابات ۲۰۱۶ بر هیلاری کلینتون پیروز شد، چهار سال در کاخ سفید بود. اما در انتخابات ۲۰۲۰ به جو بایدن باخت و از آن زمان در اقامتگاه خود در فلوریدا مستقر شد.

او برای انتخابات ۲۰۲۴ دوباره اعلام نامزدی کرده است.

جمهوریخواهان در روزهای گذشته از ترامپ حمایت کردند. دی سانتس فرماندار ایالت فلوریدا که احتمالا رقیب هم حزبی ترامپ خواهد بود، از رای علیه ترامپ انتقاد کرد.

همچنین مایک پنس، معاون دونالد ترامپ هم اتهامات علیه رئیس جمهوی سابق آمریکا به دلیل تخلفات مالی کمپین انتخاباتی را انتقام‌گیری «سیاسی» نامیده بود.

XS
SM
MD
LG