لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

اف.بی.آی: حادثه کالیفرنیا به عنوان "اقدام تروریستی" بررسی می‌شود


ماموران پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، در حال تحقیق در محل وقوع تیراندازی مرگبار در مرکز بهزیستی سان برناردینو در ایالت کالیفرنیا
ماموران پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، در حال تحقیق در محل وقوع تیراندازی مرگبار در مرکز بهزیستی سان برناردینو در ایالت کالیفرنیا

پلیس فدرال ایالات متحده عصر روز جمعه اعلام کرد که تحقیقات درباره حمله مرگبار دو روز پیش به یک مرکز بهزیستی در شهر سان برناردینو در ایالات کالیفرنیا را به عنوان یک "اقدام ترویستی" پیگیری خواهد کرد.

این موضوع ساعاتی پس از آن اعلام شد که خبرگزاری آسوشیتدپرس ساعاتی پیش از آن به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد، زنی که به همراه همسرش اقدام به این حمله کرد، پیشتر از طریق شبکه های اجتماعی با نامی متفاوت با رهبر داعش بیعت کرده بود.

دست کم دو مهاجم مسلح روز چهارشنبه به یک مرکز نگهداری و آموزش معلولان در شهر سان برناندینو در ایالت کالفیرنیا حمله کردند و با تیراندازی به حاضران در آن مرکز، ۱۴ نفر را کشتند و بیش از ۱۷ نفر را زخمی کردند.

مهاجمان که "سید رضوان فاروق" ۲۸ ساله و "تفشین مالک" همسر یا نامزد ۲۷ ساله او معرفی شده‌اند، بعدا توسط نیروهای پلیس هدف گلوله قرار گرفتند و کشته شدند.

با وجود آن که تحقیقات در مورد انگیزه مهاجمان همچنان ادامه دارد، آسوشیتدپرس از قول یک مقام پلیس آمریکا نوشت، که تفشین مالک از طریف فیسبوک اعلام وفاداری با ابوبکر البغدادی رهبر گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) کرده بود.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این زمینه گفت "اطلاعاتی وجود دارد که منتشر شده، اما من در موقعیتی نیستم که آن را تایید کنم. اف.بی.آی هر زمان که آماده انتشار اطلاعات جمع آوری شده باشد، آن را در اختیار عموم خواهد گذاشت."

جاش ارنست در ادامه گفت "همانطور که رئیس جمهوری روز گذشته گفت، به دلیل احتمال تروریستی بودن این حمله، اف.بی.آی رهبری تحقیقات را بر عهده دارد."

آسوشیتدپرس روز پنجشنبه نیز در گزارشی به نقل از یک مقام اطلاعاتی که نخواست هویتش فاش شود، نوشت که یکی از مهاجمان سان برناردینو در شبکه‌های اجتماعی با برخی کاربران افراطی، که در واقع ماموران مخفی اف.بی.آی بودند، ارتباط برقرار کرده بود.

حملات مسلحانه و تیراندازی در ایالات متحده بی سابقه نبوده و از این رو مقا‌م‌های آمریکا در مورد احتمال ارتباط این حادثه با تروریسم و گروه داعش با احتیاط صحبت کرده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد این حادثه به تدریج رنگ و بوی تروریستی به خود می‌گیرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز گذشته در واکنش به حادثه روز چهارشنبه گفت "امکان دارد که این حمله انگیزه تروریستی داشته باشد، اما ما نمی‌دانیم. همچنین ممکن است با انگیزه اختلافات کاری صورت گرفته است."

با این حال، وی بار دیگر از این فرصت استفاده کرد و ضمن انتقاد از قوانین کنونی آمریکا درمورد خرید و فروش و نگهداری اسلحه، گفت در حال حاضر برای کسانی که قصد کشتن دیگران را دارند، خیلی آسان است که به سلاح دسترسی داشته باشند.

حادثه سان برناردینو از چهار سال پیش و تیراندازی در دبستان سندی هوک در ایالت کانتیکت آمریکا به این سو بیشترین قربانی را داشته است. در حادثه سندی هوک ۲۶ نفر، از جمله تعدادی کودک، جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG