لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۴

باراک اوباما از غلبه بر "تهدید تروریستی" گفت:‌ "آزادی قدرتمندتر از ترس است"


اوباما بار دیگر تاکید کرد که داعش اسلام را نمایندگی نمی کند و مبارزه با داعش، جنگ آمریکا و اسلام نیست.
اوباما بار دیگر تاکید کرد که داعش اسلام را نمایندگی نمی کند و مبارزه با داعش، جنگ آمریکا و اسلام نیست.

رئیس جمهوری آمریکا در یک سخنرانی ویژه با اشاره به تهدید تروریستی با اطمینان گفت که آمریکا بر این تهدیدها غلبه می کند.

باراک اوباما یکشنبه شب تاکید کرد همانطور که آمریکا پیش از این در مواجهه با بلایای طبیعی و حملات تروریستی، با اتحاد آنها را از سر گذرانده، اینبار علیه تهدیدهای تروریستی نیز غلبه خواهد کرد. او گفت فراموش نکنیم که آزادی قدرتمندتر از ترس است.

این سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا بعد از حملات تروریستی پاریس و تیراندازی اخیر در شهر سان برناردینوی کالیفرنیا بود. در حوادث پاریس بیش از ۱۳۰ نفر کشته شدند و هفته پیش، یک زن و شوهر که با داعش در ارتباط بودند، حداقل ۱۴ نفر را در کالیفرنیا به قتل رساندند و دهها نفر را زخمی کردند.

آقای اوباما درباره تیراندازی کالیفرنیا گفت شاهدی وجود ندارد که بگوید مهاجمان با دستور داعش اقدام کردند، اما اقدام آنها‌ عمل تروریستی بود.

در روزهای گذشته که داعش اعلام کرد زن و شوهر مهاجم در کالیفرنیا از "حامیان" آنها بودند، برخی از عملکرد رئیس جمهوری آمریکا در مبارزه با داعش انتقاد کردند. با این حال، باراک اوباما، یکشنبه شب در سخنرانی مستقیم با مردم آمریکا از چهار اقدام مهم ایالات متحده آمریکا در مبارزه با داعش خبر داد.

"باید"های مبارزه با داعش

آقای اوباما درباره مهمترین کارهایی که در مبارزه با داعش باید انجام شود گفت: اول، هر جا که تروریستهای داعش هستند باید شکار شوند. در عراق یا سوریه و یا هر جای دیگر.

رئیس جمهوری آمریکا درباره گام دوم مبارزه با داعش گفت که آمریکا با کمک متحدانش مثل فرانسه سعی خواهد کرد منابع مالی و نیروی داعش را قطع کند.

اوباما درباره سومین اقدام مهم در مبارزه با داعش گفت که جامعه جهانی و کشورهای منطقه باید برای برقراری صلح در سوریه تلاش کنند.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش چهارم مبارزه با داعش از کنگره آمریکا خواست برای پرداخت هزینه های مبارزه با داعش اقدام کند.

"نباید"های مبارزه با داعش

اوباما علاوه بر کارهایی که برای مبارزه با داعش باید بشود، گفت کارهایی هم نباید بشود.

وی تاکید کرد‌ "آمریکا نباید به بهانه مبارزه با داعش، نیروی نظامی به سوریه یا عراق بفرستد که در نهایت در عراق غرق شود."

اوباما آمریکا تاکید کرد "داعش این را می خواهد. آنها می خواهند که ما پول، نیرو و توان مان را در مبارزه زمینی با آنها در عراق و سوریه هزینه کنیم."

اوباما در سخنان یکشنبه شب خود باز تاکید کرد "آمریکا نیروی زمینی برای شکست داعش نمی فرستد و تنها به حملات هوایی با متحدان ادامه می دهد."

ساعتی قبل از سخنان رئیس جمهوری آمریکا، تد کروز یکی از نامزدهای حزب جمهوریخواه بار دیگر از سیاست دولت اوباما در قبال مبارزه با داعش، با انتشار بیانیه ای انتقاد کرد. برخی از جمهوریخواهان اوباما را به کوتاهی در مبارزه با داعش متهم می کنند. برخی از آنها اعتقاد دارند آمریکا باید مستقیم با اعزام نیرو به داعش حمله کند.

رئیس جمهوری آمریکا درباره دومین کاری که نباید در مبارزه با داعش کرد، مبارزه علیه خود دانست و گفت "نباید علیه خودمان، اسلام علیه آمریکا بجنگیم. داعش این را می خواهد. اینکه بین ما اختلاف ایجاد کند."

وی با اشاره به فعالیت داعش گفت:‌ "این نبرد بین آمریکا و اسلام نیست. آمریکا باید جامعه مسلمانان را به عنوان متحد، وارد لیست خود کند."

اسلحه و مهاجران غیرقانونی

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه ماموران امنیتی و نظامی تحت رهبری او،‌ امنیت شهروندان آمریکا را تامین می کنند، از فروش اسلحه به افراد معلوم الحال انتقاد کرد.

اوباما با اشاره به تیراندازی هفته پیش کالیفرنیا گفت از کنگره می خواهم قانونی بگذرانند تا افراد ممنوع پرواز، اجازه خرید اسلحه نداشته باشند.

لیست "ممنوع پرواز" که آقای اوباما به آن اشاره کرد، از بعد حملات تروریستی در سال ۲۰۰۱ تهیه شد که افراد با سابقه منفی اجازه سوار شدن در هواپیماهای تجاری را ندارند.

هزاران نفر از افراد که از نظر نهادهای امنیتی آمریکا، "خطرناک" به شمار می آیند، در این لیست قرار دارند.

در سال ۲۰۱۱، ده هزار نفر و در سال ۲۰۱۳ ، ۴۷ هزار نفر در لیست پرواز ممنوع بودند.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت که نظارت بیشتری باید بر کسانی شود که بدون ویزا به آمریکا می آیند.

بلاگ زنده صدای آمریکا پیشتر سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا درباره امنیت مردم و مبارزه با داعش را پوشش داده بود که اینجا می توانید مشاهده کنید.

XS
SM
MD
LG