لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

توئیت پرزیدنت ترامپ درباره دیوار مکزیک و اشاره به پولی که دولت اوباما به جمهوری اسلامی داد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه به انتقاد از اعضای حزب دموکرات و باراک اوباما پرداخت که در جریان توافق هسته‌ای «۱۵۰ میلیارد دلار» به جمهوری اسلامی دادند، اما حاضر نیستند ۵ میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی در مکزیک برای کمک به امنیت ملی آمریکا هزینه کنند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت: «دموکرات‌ها و پرزیدنت اوباما به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار دادند و در عوض آن چیزی به دست نیاوردند؛ اما نمی‌توانند ۵ میلیارد دلار برای امنیت ملی و یک دیوار هزینه کنند؟»

پرزیدنت ترامپ پیش از این نیز در چند نوبت گفته بود که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا پس از توافق هسته‌ای تابستان ۱۳۹۴ در وین، ۱۵۰ میلیارد دلار نصیب جمهوری اسلامی کرده است، که نزدیک به ۲ میلیارد دلار آن پول نقد بود.

شهریور ماه امسال جان کری در گفت‌وگو با خبرنگاران در داووس سوئیس و زمانی که از او پرسیدند آیا جمهوری اسلامی ایران بخشی از ۱۵۰ میلیارد دلار حاصل از لغو تحریم‌ها را به گروه های تروریستی می‌دهد، گفت: «پس از حل و فصل دعاوی مرتبط با بدهی‌ها، حدود ۵۵ میلیارد دلار نصیب جمهوری اسلامی ایران می‌شد، که ممکن است بخشی از آن به گروه‌هایی داده شود که تروریست شناخته می‌شوند.»

ایالات متحده می‌گوید توافق هسته‌ای - که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود - نتوانسته است مانع فعالیت های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه شود.

پرزیدنت ترامپ حدود شش ماه پیش با اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، دستور داد تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بازگردد.

وزیر خارجه آمریکا نیز اول خرداد ماه ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی، یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG