لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

نخست وزیر عراق: دونالد ترامپ به اهمیت نقش عراق در منطقه واقف است


دونالد ترامپ،رییس جمهوری آمریکا در اولین دیدار خود با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، بار دیگر از عزم قوی دولتش برای نابودی داعش در منطقه خبر داد. آقای حیدر العبادی نیز در سخنرانی خود در موسسه صلح ایالات متحده گفت اعزام نیروی نظامی خارجی، کمکی به ریشه کنی تروریسم در منطقه نخواهد کرد.

آقای ترامپ در ملاقات با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، گفت خروج آمریکا از عراق منجر به ایجاد یک خلا در این کشور شد که داعش آنرا پر کرد. اما او به این مقام عراقی قول داد که با تلاشهای دوجانبه، گروه تروریستی داعش در این کشور نابود خواهد شد. پرزیدنت ترامپ افزود: «اصلا نباید وارد عراق می شدیم. ولی مهمتر از آن نباید عراق را ترک می کردیم.»

دولت خود خوانده اسلامی موسوم به داعش از نیمه سال ۲۰۱۴ شمال عراق را اشغال کرد. این گروه توانست بر موصل دومین شهر بزرگ این کشور مسلط شود.

آقای العبادی طی حضور خود در موسسه دولتی «صلح ایالات متحده» گفت در گفتگویش با پرزیدنت ترامپ متوجه شده است که آقای ترامپ به اهمیت عراق و نقش کشورش در منطقه واقف است. نخست وزیر عراق افزود «به نظرم دولت جدید عزم مصصم تری برای مبارزه با داعش دارد و این کار را می خواهد عملی تر انجام دهد.»

آقای العبادی یک هفته پس از اینکه پرزیدنت ترامپ شهروندان عراق را از فرمان اجرایی مهاجرتی تجدید نظر شده حذف کرد وارد واشنگتن شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG