لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

ادامه پیشروی نیروهای عراقی به سمت موصل غربی


پیشروی نیروهای عراقی تحت حمایت ایالات متحده آمریکا در جبهه های نبرد موصل روز یکشنبه ۲۲ اسفند نیز بی وقفه ادامه یافت.

عملیات آزادسازی موصل اکنون در نیمه غربی شهر که تراکم جمعیت بیشتری دارد در جریان است. شبه نظامیان داعش اما بدون توسل به تخریب و خشونت به عقب نشینی تن در نمی دهند.

حجم زیاد دودی که به هوا می رود و صداهای متعدد انفجار و تیراندازی نشان از نبرد سخت نیروی های عراقی و حامیانشان علیه شبه‌نظامیان گروه خودخوانده دولت اسلامی یا داعش در منطقه پرتراکم غرب موصل دارد.

به گفته یک فرمانده عراقی کنترل بیش از یک سوم غرب موصل اکنون در دست یگان های عراقی است که در هفته های اخیر توانسته اند با برخورداری از حمایت نیروهای آمریکایی و شبه‌نظامیان شیعه، داعش را وادار به عقب نشینی از مواضعشان بکنند؛ مواضعی که از سال ۲۰۱۴ میلادی به اینطرف تحت حکمرانی داشتند.

روز شنبه ۲۱ اسفند نظامیان شیعه عراقی که دوش به دوش نیروهای دولتی در موصل می جنگند از کشف یک گورستان دسته جمعی حاوی نزدیک به ششصد جسد در زندانی خبر دادند که در روزهای اخیر توسط یک واحد زرهی ارتش عراق و شبه نظامیان گروه موسوم به حشد الشعبی از تصرف داعش درآمد.

نیروهای عراقی در روزهای اخیر همچنین موزه موصل را از داعش پس گرفتند که کاملا تخریب و به ویرانه ای بدل شده است. قاچاق و فروش آثار باستانی یک منبع عمده درآمد داعش را تشکیل می دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG