لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

پرزیدنت ترامپ می گوید جمهوری اسلامی برای بقای خود می‌جنگند


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه شب در ایالت آیوا، در یکی دیگر از کمپین‌های انتخاباتی که برای جلب حمایت از نامزدان جمهوری‌خواه برگزار شده بود، بار دیگر به ایران اشاره کرد.

او با بر شمردن دستاوردهای سیاست خارجی آمریکا گفت: «به ایران نگاه کنید، قبل از حضورم در کاخ سفید، ایران در حال تسلط بر خاورمیانه طی دوازده دقیقه بود. اما الان برای بقایشان می جنگند. در هر شهرشان شورش است.»

گزارش‌هایی از اعتصاب و اعتراض مردمی در شهرهای بزرگ و کوچک ایران طی ماه های اخیر سرخط خبرها بوده است. خواسته های عمده مردم بهبود وضعیت زندگی بوده است.

با نزدیک شدن اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا که با خروج واشنگتن از برجام در حال تحقق است، ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی به شدت کاهش یافته است.

پرزیدنت ترامپ همچنین سه‌شنبه در جلسه پذیرش استعفای نیکی هیلی، اولین سفیر دولت او در سازمان ملل متحد، به دستاوردهای خارجی دولتش اشاره کرد که خروج از برجام یکی از این دستاوردها بود.

او گفت: «ایران مشکل دیگری بود که ما در بدو حضورمان در کاخ سفید با آن مواجه بودیم. آنها در حال تسلط بر کل خاورمیانه بودند. حالا مقامات ایران در حال دست و پا زدن برای نجات خود هستند. همه روزه با شورش در شهرهایشان مواجه هستند. تورم در حال انفجار است. اقتصادشان در حال فروپاشی است. بالاخره روزی برای دستیابی به توافق واقعی بر می‌گردند. و نه توافق احمقانه‌ای که امضا کردند. آن توافق برای من غیر قابل قبول بود. باید دید که چه می شود. الان بین ایران آن زمان و کنونی تفاوت است.»

پرزیدنت ترامپ در چارچوب راهبردش در قبال ایران خواستار توافقی است که تمامی مسیرهای دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای را مسدود کند و مقامات تهران را نیز از دخالت در امور داخلی کشورهای عرب خاورمیانه و تهدیدات مکرر اسرائیل باز دارد.

آمریکایی‌ها، ششم نوامبر، نیمه آبان ماه برای انتخاب قانونگذاران مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای سنا، رای می دهند.

پرزیدنت ترامپ از مردم می خواهد که برای ادامه سیاست های داخلی و خارجی دولتش به نامزدان جمهوری‌خواه در انتخابات کنگره رای بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG