لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

پمپئو با استناد به گزارش وزارت خارجه: ایران ۱۶ میلیارد دلار هزینه گروه‌های نیابتی و اسد کرده است


وزیر خارجه آمریکا می گوید در شش سال اخیر جمهوری اسلامی ۱۶ میلیارد دلار هزینه برای تقویت اسد و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه، یمن و عراق کرده است.

مایک پمپئو روز سه شنبه ۱۷ مهر با انتشار توئیتی، و با استناد به گزارش منتشر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا در باره ایران، نوشت در حالی که مردم ایران درگیر مشکلات اقتصادی هستند، جمهوری اسلامی ایران بیش از ۱۶ میلیارد دلار از سال ۲۰۱۲ برای تقویت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه، عراق و یمن هزینه کرده است.

وزارت خارجه آمریکا به تازگی در وب سایت خود گزارشی ۴۸ صفحه ای تحت عنوان «رژیم قانون‌شکن: تاریخچه اقدامات ویرانگر ایران» منتشر کرده است.

فصل‌ها و عناوین این کتابچه آنلاین عبارتند از: نامه ای از مایک پمپئو، خلاصه گزارش، حمایت های ایران از تروریسم، برنامه موشکی ایران، اقدامات غیرقانونی مالی در ایران، تهدیدهای ایران علیه امنیت دریایی، تهدیدهای ایران علیه امنیت سایبری، نقض حقوق بشر در ایران، و استثمار محیط زیست.

مایک پمپئو، در بخشی از نامه خود که در این گزارش منتشر شده، می گوید: «هدف نهایی ما ایرانی نیست که تا ابد منزوی باشد.» او می گوید؛ «ما می خواهیم به توافق جدیدی با ایران برسیم که اطمینان حاصل کند فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح آمیز است و نقش آن در خاورمیانه سازنده است.»

به گفته وزیر خارجه آمریکا، تا آن زمان، حکومت ایران باید اطمینان داشته باشد که عزم آمریکا برای مقابله با «رفتارهای بی ثبات کننده» آن راسخ است.

از زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا، ایالات متحده فشار بر جمهوری اسلامی ایران را برای تغییر سیاست های تهران در منطقه افزایش قابل توجهی داده است.

رئیس جمهوری آمریکا، در نشست امسال سران مجمع عمومی سازمان ملل که چند هفته پیش برگزار شد، گفت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران پول هنگفتی را نصیب رهبران ایران می‌کرد که به جای این‌که آن را در جهت تامین رفاه مردم خود هزینه کنند، فعالیت‌های بدخواهانه شان را در منطقه تقویت کردند.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG