لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

گزارش «واشنگتن فری بیکن» از فشار گروهی در خزانه‌داری آمریکا برای حفظ سوئیفت و راه تجارت ایران


گزارشی از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

بنا بر گزارش ها، مقام های ارشد وزارت دارایی دولت ترامپ، شامل شماری که امیدوار به حفظ برجام هستند، برای ادامه ارتباط ایران با سیستم بانکی «سوئیفت» تلاش می کنند. سوئیفت تسهیل کننده مبادلات مالی فرامرزی است.

مدیران سوئیفت هفته گذشته در واشنگتن ملاقات هایی با مقام های دولت ترامپ داشتند تا اطمینان حاصل کنند دسترسی ایران به نظام بین المللی بانکی برقرار خواهد ماند. این امر ارتباط اقتصاد بیمار ایران با متحدان اروپایی را حفظ کرده و به جمهوری اسلامی امکان ادامه تجارت می دهد.

پرزیدنت ترامپ و مقام های ارشد امنیت ملی کاخ سفید شامل جان بولتون تصریح کرده اند که سوئیفت و متحدان اروپایی باید به توافق های تجاری شان با ایران پایان دهند، اما گویا کادری از مقام های وزارت دارایی آمریکا در برابر این تلاش ها محکم ایستاده اند و راه را برای یک تقابل درون دولتی در آستانه تحریم های ۴ نوامبر هموار کرده اند.

یک مقام دولت آمریکا می گوید: «پرزیدنت ترامپ به دولت دستور داده تمام تحریم های دوره اوباما و تحریم هایی مضاعف را دوباره اعمال کنند، زیرا این معنای فشار حداکثری است.» به گفته این مقام، «طی دوره اوباما، سوئیفت به دلیل تهدید ناشی از تحریم ها ارتباطش با ایران را قطع کرد. اکنون افرادی در دولت آمریکا هستند که فکر می کنند می توانند رئیس جمهور را مجاب کنند بر سر ایران ضعیف تر از اوباما باشد. این استراتژی جسورانه ای است. ببینیم برایشان نتیجه بخش خواهد بود یا نه».

رهبران کنگره از این تلاش ها آگاهی دارند و علیه آن فعالیت می کنند.

سخنگوی سناتور جمهوریخواه تام کاتن می گوید: «در نهایت سوئیفت و اروپایی ها باید بین تجارت با ایالات متحده و ایران یکی را انتخاب کنند.»

سخنگوی سناتور جمهوریخواه تد کروز یادآوری می کند که سناتورها در ماه اوت «در نامه ای به وزیر دارایی دولت ترامپ بر اهمیت محدود کردن دسترسی ایران به سوئیفت تاکید گذاشتند، زیرا در غیر اینصورت کارزار فشار حداکثری ناکام مانده و آیت الله ها به فعالیت های تروریستی و هسته ای شان ادامه خواهند داد.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG