لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

کاخ سفید اظهارات ترامپ درباره حزب‌الله لبنان و وزیر دفاع اسرائیل را «خطرناک» توصیف کرد


دونالد ترامپ. رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده.
دونالد ترامپ. رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده.

اندرو بیتس، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه بیستم مهر ماه، در حساب کاربری ایکس، توییتر سابق، گفت که اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که حزب‌الله را «باهوش» خواند و از وزیر دفاع اسرائیل انتقاد کرد، «خطرناک و نامتوازن» است.

او در ادامه گفت: «برای ما غیرقابل درک است که چگونه یک آمریکایی بتواند از یک سازمان تروریستی تحت حمایت ایران آنهم در چنین وقتی به عنوان باهوش ستایش ‌کند.»

دونالد ترامپ که به دنبال رقابت با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ است، چهارشنبه شب در اظهاراتی برای حامیانش در فلوریدا، حزب الله را «بسیار باهوش» و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل را «احمق» خواند.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا در جمع هوادارانش گفت برای اسرائیل دعا می‌کند و تاکید کرد که در تلاش برای نابودی حماس در کنار اسرائیل می‌ایستد. اما از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل انتقاد کرد که در عملیات برای کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۹۸، او را دلسرد کرده بود.

ترامپ گفت برای اولین بار این روایت را تعریف می‌کند که «اسرائیل قرار بود این عملیات را با ما انجام دهد و ماه‌ها برای آن برنامه‌ریزی شده بود و ما همه چیز را آماده کرده بودیم، اما شب قبل از عملیات با من تماس گرفته شد که اسرائیل در این حمله شرکت نخواهد کرد.» او گفت که این عملیات با دقت و موفقیت انجام شد اما نتانیاهو اعتبار آن را به نام خود زد.

اظهارات ترامپ انتقاد برخی از رقبای انتخاباتی جمهوریخواه او را نیز بهمراه داشت. ران دسنتیس، فرماندار فلوریدا، در حساب کاربری ایکس نوشت که «کاملا بی معنی است که کسی، چه برسد به شخصی که در انتخابات ریاست جمهوری رقابت می‌کند در چنین شرایطی به اسرائیل، دوست و متحد ما، حمله کند.» او هم از ترامپ انتقاد کرد که حزب‌الله را «بسیار با هوش» خوانده است.

تا زمان تنظیم این خبر دفتر نتانیاهو به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد. اما، وزیر ارتباطات اسرائیل، به کانال ۱۳ اسرائیل گفت: «شرم آور است که مردی مانند رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، مطالبی را منتشر کند که روحیه مبارزان و شهروندان اسرائیل جریحه‌دار شود.»

او در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات ترامپ به وضوح نشان می‌دهد که نمی‌توان به او اعتماد کرد، پاسخ داد: «معلوم است.»

XS
SM
MD
LG