لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

فرانسه: شواهدی در مورد «دخالت مستقیم» جمهوری اسلامی با حملات حماس به اسرائیل وجود ندارد


تصویر ماهواره‌ای از خسارات ناشی از حمله شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائیل. ۱۹مهر. رویترز.
تصویر ماهواره‌ای از خسارات ناشی از حمله شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائیل. ۱۹مهر. رویترز.

وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۲۰ مهر، گفت که هیچ رد پای رسمی از دخالت مستقیم جمهوری اسلامی در حملات حماس به اسرائیل وجود ندارد و افزود که پاریس نسبت به سوءاستفاده از این بحران از سوی کشورها و گروه‌های متخاصم با اسرائیل در منطقه هشدار داده است.

فرانسه، بزرگترین جامعه یهودیان در اروپا را دارد و هزاران شهروند دوتابعیتی فرانسوی - اسرائیلی در اسرائیل زندگی می کنند.

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، گفت که دوازده شهروند فرانسوی در حملات حماس به اسرائیل کشته شدند و از سرنوشت هفده شهروند فرانسوی دیگر خبری در دست نیست و احتمالا برخی از آنها از جمله کودکان، به دست شبه‌نظامیان حماس به گروگان گرفته شده‌اند.

پیشتر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه‌شنبه ۱۸ مهر، گفت که ایران در حمله حماس به اسرائیل «همدست» است زیرا برای دهه‌ها از حماس حمایت کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز روز چهارشنبه، ۱۹ مهر، گفت که به جمهوری اسلامی هشدار داده است که در پی حملات شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل «مراقب» باشد.

آقای بایدن ضمن اشاره به فهرست کمک‌هایی که ایالات متحده به اسرائیل ارسال می‌کند و همچنین اعزام یک ناو گروه آمریکایی، شامل یک ناو هواپیمابر، به منطقه گفت که به رهبران جمهوری اسلامی به صراحت پیام داده است که «مراقب باشید».

حماس که تحت حمایت‌های مالی و نظامی جمهوری اسلامی قرار دارد، روز شنبه ۱۵ مهر، به جنوب اسرائیل حمله کرد. این حمله بیش از ۱۳۰۰ کشته که اکثر آنها، غیر نظامی بودند، و همچنین بیش از ۳۳۰۰ زخمی بر جای گذاشته است. در عین حال، شبه‌نظامیان حماس حدود ۲۰۰ تن از غیرنظامیان و نظامیان اسرائیلی و همچنین شماری از اتباع دیگر کشورها را به گروگان گرفته‌اند.

اسرائیل پس از حمله حماس، اقدام به حملات گسترده به غزه کرده است. مقام‌های حماس که کنترل غزه را در دست دارند، می‌گویند که در پی این حملات، ۱۳۵۰ فلسطینی کشته و بیش از ۶۰۰۰ تن زخمی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG