لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

سازمان همکاری اسلامی «خشونت نظامی» علیه فلسطینیان در نوار غزه را محکوم کرد


غزه پس از حملات اسرائیل. آرشیو
غزه پس از حملات اسرائیل. آرشیو

سازمان همکاری‌ اسلامی، متشکل از ۵۷ کشور، با صدور بیانیه‌ای «خشونت نظامی اسرائیل علیه فلسطینیان در نوار غزه» را به شدت محکوم کرد.

برپایه این بیانیه، در روز پنجشنبه ۲۰ مهر، سازمان همکاری‌ اسلامی «خشونت وحشیانه» علیه فلسطینیان را «نقض آشکار قوانین بشری و بین‌المللی» خوانده و آن را «جنایتی جنگی» توصیف کرده است.

در بخشی از این بیانیه، از کشتن و مجروح کردن زنان و کودکان و همچنین تخریب ساختمان‌های غیرنظامیان و دیگر اماکن انتقاد شده است.

سازمان همکاری‌ اسلامی، مستقر در شهر جده عربستان، تاکید کرده که «مسئولیت کامل» ناشی از «عواقب ادامه خشونت معصیت‌آمیز کنونی» بر عهده اسرائیل است.

ارتش اسرائيل تاکید دارد که اهدافی که به آن حمله می‌کند «اهداف مشروع» هستند. ارتش اسرائيل می‌گوید حماس در ساختمان‌هایی پنهان می‌شود که غیرنظامیان در آن هستند.

گزارش شده‌ است گروه حماس و جهاد اسلامی پس از کشتار وسیع مردم در اسرائيل، ده‌ها نفر را با خود به عنوان گروگان به غزه بردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به نقش تعیین‌کننده عربستان سعودی در تنظیم خط مشی این سازمان اسلامی نتیجه‌گیری کرده است که جنگ کنونی میان اسرائیل و فلسطینیان احتمالا تلاش‌های آمریکا برای عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و عربستان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پیشتر ایلان برمن، معاون ارشد اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا، هدف حماس و جهاد اسلامی، گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی، از «حملات تروریستی» را جلوگیری از عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و عربستان سعودی توصیف کرده بود.

ایلان برمن در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به مخالفت «رژیم ایران» با نزدیکی روابط اسرائیل و دولت‌های عرب خلیج فارس گفته بود که حکومت ایران با تحت فشار گذاشتن حماس و جهاد اسلامی برای انجام اقدامات بیشتر تلاش می‌کند روند عادی‌سازی روابط اسرائیل را متوقف کند.

نوید طوبیان، تحلیلگر مسائل اسرائیل، هم معتقد است جمهوری اسلامی از عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان واهمه دارد.

XS
SM
MD
LG