لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

صدرو یک فرمان اجرایی دیگر از سوی ترامپ: خروج آمریکا از شراکت ترانس-پاسیفیک


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، خروج آمریکا از پیمان شراکت ترانس-پاسیفیک (TPP) را نهایی کرد.

شراکت ترانس-پاسیفیک که تحت کابینه و با پشتیبانی باراک اوباما وارد مرحله مذاکره شده بود، هیچگاه از سوی کنگره آمریکا تأیید نشد، به همین خاطر خروج از این مذاکرات پیامدهای آنی و واقعی بر سیاست های اقتصادی آمریکا به دنبال نخواهد داشت ولی بیانگر تغییرات بنیادی در دیدگاه تجاری آمریکا تحت کابینه آقای ترامپ خواهد بود.

شراکت ترانس-پاسیفیک یک پیمان تجاری پیشنهادی میان دوازده کشور در سراسر منطقه آسیا-اقیانوسیه است. هدف این شراکت چند-کشوری، ترویج رشد اقتصادی، ایجاد و حفظ مشاغل، ارتقای نوآوری و تولید و رقابت در عرصه اقتصاد، و کاهش سطح فقر در کشورهای شریک در این پیمان است. طرح نهایی این پیمان که مذاکرات آن هفت سال به طول انجامیده، در ماه فوریه سال ۲۰۱۶ ارائه و امضا شد و هم اکنون در انتظار ورود به مرحله اجرایی است.

سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید گفت، فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ در رابطه با شراکت ترانس-پاسیفیک، یکی از اولین فرمان های اجرایی است که آقای ترامپ روز دوشنبه آنرا صادر کرد. این فرمان اجرایی، اولین اقدام عمده کابینه جدید در سیاست خارجی آمریکا محسوب می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG