لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

اولین دستور اجرایی رئیس جمهور ترامپ: قدم اول برای لغو بیمه همگانی اوباما


آقای ترامپ در حالیکه مایک پنس معاون او کنارش ایستاده، نخستین دستور اجرایی را در کاخ سفید اجرا می کند.
آقای ترامپ در حالیکه مایک پنس معاون او کنارش ایستاده، نخستین دستور اجرایی را در کاخ سفید اجرا می کند.

تنها ساعاتی بعد از سوگند به عنوان رئیس جمهوری، دونالد ترامپ در کاخ سفید حکمی را امضا کرد که آغازی برای لغو بیمه همگانی دولت اوباما محسوب می شود. این نخستین حکمی است که او در کاخ سفید امضا می کند.

جمهوریخواهان در شش سال گذشته با طرح بیمه همگانی رئیس جمهوری سابق آمریکا موسوم به «اوباما کِر» مخالفت کرده بود و در یکسال گذشته نامزد های این حزب در کارزار انتخاباتی وعده داده بودند به محض ورود به کاخ سفید آن را لغو می کنند. با پیروزی جمهوریخواهان در آبان ماه، دونالد ترامپ وعده داده بود که با یافتن راه حلی مناسب، طرح جدیدی را جایگزین اوباما کر می کند.

پیشتر رسانه های آمریکا خبر دادند که اگر جمهوریخواهان طرح جایگزینی ارایه نکنند، بیش از ۲۵ میلیون آمریکایی که عمدتا جزو اقشار ضعیف و متوسط هستند، بیمه درمانی خود را از دست می دهند.

سی‌ان‌ان نوشت با امضای این دستور اجرایی در شب اول ریاست جمهوری، ترامپ یک پیام روشن ارسال کرد و اعلام کرد که تغییر قانون بیمه درمانی اوباما اولویت اوست.

در آمریکا رئیس جمهوری جدید اگر از حزب رقیب باشد در روزهای نخست و تا صد روز اول، تلاش می کند قوانینی که در دولت قبل تصویب شده و با وعده های او سازگار نیست را تغییر بدهد. البته در بیشتر اوقات او باید رای کنگره را برای تغییر قانون داشته باشد و اینبار برای ریاست جمهوری آقای ترامپ این مساله چندان مشکل نیست چون هر دو مجلس کنگره در اختیار هم حزبی های او در حزب جمهوریخواه است.

دستور اجرایی آقای ترامپ هنوز قانون را تغییر نمی دهد اما از وزیر بهداشت و خدمات انسانی مانند دیگر سازمان ها می خواهد که با تفسیر قوانین تا آنجا که اجازه می دهد بار مالی بر افراد، شرکت های بیمه و ارایه دهندگان خدمات مراقبتی را به حداقل برساند.

این دستور اجرایی به سازمان ها اجازه می دهد بخش هایی از قانون بیمه همگانی اوباما را نادیده بگیرند و یا مشمول معافیت کنند.

آقای ترامپ پیشتر به مردم آمریکا وعده داد در یک انتقال ملایم طرحی جایگزین بیمه همگانی اوباما می شود و بجای آن «چیز محشر»ی جایگزین می شود.

اقدام آقای ترامپ دو روز بعد از تصمیم سنا برای برداشتن نخستین گام در جهت جایگزینی بیمه همگانی اوباما است.

دونالد ترامپ غیر از لغو بیمه همگانی اوباما، وعده های دیگری نیز داده است. او گفته که از پیمان تجاری «همکاری‌های ترانس‌پاسیفیک» معروف به تی‌پی‌پی نیز کناره گیری می کند که در زمان دولت اوباما برای رویارویی با چین آمریکا به آن پیوسته بود.

رئیس جمهوری جدید آمریکا همچنین گفته با توافق تجارت آزاد در آمریکای شمالی موسوم به نفتا که بیش از دو دهه پیش بین آمریکا، مکزیک و کانادا به منظور تسهیل تجارت میان این کشورها تصویب شده بود، مخالفت کرده بود.

آقای ترامپ همچنین با اعزام نیرو به کشورهایی چون ژاپن و کره جنوبی نیز مخالفت کرده بود و خواستار مشارکت بیشتر مالی کشورهای عضو ناتو در این هزینه های مالی این پیمان نظامی شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG