لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۰

دونالد ترامپ؛ پس از پیروزی ایندیانا قدم بعدی چیست؟


انتخاب دونالد ترامپ بعنوان نامزد حزب جمهوریخواه برای ریاست جمهوری آمریکا، احتمالا هفته هااست که مسلم بوده است. اما تائید آن لحظه ای بزرگ در تاریخ سیاسی آمریکا تلقی می شود.

پیروزی سهمگین ترامپ بر تد کروز در انتخابات مقدماتی در ایالت ایندیانا، موجب شد کمیته ملی حزب جمهوریخواه او را "نامزد احتمالی" اعلام کند.

در ده ها سال اخیر این نخستین بار است که یک حزب سیاسی عمده کاندیدایی را که هرگز هیچ پست و مقام رسمی نداشته است انتخاب می کند. آخرین بار که چنین اتفاقی افتاد، برگزیدن دوایت آیزنهاور، یک قهرمان جنگی بود.

ترامپ در هفته های اخیر لحنش را نرمتر کرده است و سعی می کند برای مقام ریاست جمهوری موجه تر بنماید . هرچند در یکی از گردهمایی های انتخاباتی به پدر تد کروز حمله کرد و او را به ترور جان اف کندی ارتباط داد. و بنظر می رسد آماده است هر وقت بخواهد لحنش را عوض کند. هیلاری کلیینون، که هنوز دلخواه حزب دموکرات است این را خوب می داند.

شبکه اسکای نیوز می گوید موج نارضایی که ترامپ را به سوی کسب نامزدی حزب جمهوریخواه سوق داده است، در شش ماه آینده کمرنگ نخواهد شد و خانم کلینتون باید از شمار انبوه آمریکایی هایی که از سیاستمداران شناخته شده و جاافتاده خسته شده اند آگاه باشد.

ترامپ نشان داده است می تواند آرای ایالت هایی را که همیشه به دموکرات ها رای داده اند ببرد، و این خطری برای خانم کلینتون است.

ترامپ پس از آرای جمهوریخواهان خشمگین، اینک باید رای دهندگان مستقلی را که روند انتخابات را تعیین می کنند، متقاعد سازد.

اسکای نیوز می گوید اکثر کارشناسان بر این باورند که ترامپ که در جریان کارزار انتخاباتی با گفته هایش جوامع سیاهپوست، لاتینی و زنان را خشمگین ساخت، تلاش خواهد کرد حمایت آنها را بدست آورد.

XS
SM
MD
LG